Freediving Computer Dive Mode Test 2018

Freediving computer dive mode test 2018 Porovnání „dive/surface mode“ testovaných počítačů na nádechové potápění. Zobrazení relevantních informací o ponoru v „dive/surface mode“ patří mezi základní funkce počítačů. Naše potřeby jsou jasné. Na hladině nás primárně zajímá maximální dosažená hloubka, délka/čas ponoru a aktuální čas strávený na povrchu. Pod hladinou nás při sportovním výkonu primárně zajímají alarmy a na počítač se příliš nekoukáme.  V případě hobby freediverů na  klasické „šnorchlovačce“ se již na počítač díváme i pod hladinou a v tom okamžiku nás zajímá zejména čas strávený pod hladinou a aktuální hloubka. Ostatní zobrazené informace jsou příjemné, jen pokud nekolidují se snadnou čitelností a identifikací primárních dat. Některé počítače optimalizují zobrazení a tak v danou chvíli ty nejdůležitější data okamžitě upoutají váš pohled.

Mé subjektivní hodnocení:

  • Excelentní srozumitelností dat zobrazených na displeji disponuje Suunto D6I Novo, kde je navíc zobrazení podpořeno vypouklým safírovým sklíčkem tj. odlesky jsou maximálně omezeny a na displej je velmi dobře vidět z libovolného úhlu. Salvimar One těsně následuje Suunto D6I a jeho zobrazení i srozumitelnost dat je také excelentní.
  • Garmin Descent Mk1 jako jediný díky otevřené platformě Connect IQ jistě v dohledné době nabídne optimalizované a přehlednější zobrazení v režimu „dive mode“. Platforma Connect IQ je v tomto ohledu obrovskou výhodou.
  • Mares Smart Apnea, Mares Smart, Aeris/Oceanis F10 mají velmi dobré zobrazení dat a vše potřebné je zobrazeno bez nutnosti mačkat libovolná tlačítka.
  • Nejméně přehledné bylo z mého subjektivního pohledu zobrazení na počítači Ratio iDive Easy. Počítač zobrazuje veškerá nezbytná data, ale některá ne zcela optimálním způsobem (např. aktuální čas ponoru).

Většina počítačů po stisku tlačítek nabízí zobrazení dalších doplňkových dat, ale málokdo při tréninku freedivingu na otevřené vodě chce mačkat tlačítka a „hrát si s počítačem“.

Objektivně si posuďte zobrazení sami v rámci přiložených videosouborů: