garmin inreach iridium diving freediving

Freediving & inReach

Satelitní komunikátor inReach je skvělým zařízením pro cestovatele, jachtaře a ještě lepším zařízením pro cestovatele freedivery. Toto malé a relativně levné zařízení Vám umožní oboustrannou komunikaci pomocí textových zpráv z libovolného místa na zemi s libovolným mobilním telefonem v libovolné zemi. Alternativně můžete také odesílat krátké emaily. Opravdu to funguje z libovolného místa na zemi a stačí Vám pouze volný výhled na oblohu.

inreach diving freediving housing
inReach MINI2 a inRech MINI v dive housingu

K čemu je to dobré.  Tak na to se mě ptalo několik kamarádů i před naší výpravou na Revillagigedo. “To ti nestačí roaming na mobilním telefonu!”. Nestačí. V Pacifiku stovky mil od pobřeží není mobilní signál. Navíc i mimo naší natěsnané Evropy není v divočině GSM signál zdaleka běžný a čím dále se nacházíte od civilizace, tak tím obtížnější je využít mobilní telefon k spolehlivé komunikaci. Komunikátor užívající satelitní síť Iridium na nízkém orbitu (LEO) vám umožní spolehlivou komunikaci i v blízkosti pólů, kde i satelitní telefony užívající geostacionární družice nemají pokrytí.

inreach

Navíc v provedení zařízení inReach je použití nesmírně jednoduché. Pošlete SMS z aplikace Explorer v mobilním telefonu na jakékoliv jiné číslo mobilu obdobně jako SMS. Příjemce dostane na svůj mobil standardní SMS a pokud na ni odpoví, tak SMS zpráva z jeho mobilu zcela transparentně  projde GSM sítí přes síť Iridium do vašeho zařízení inReach, které ji prostřednictvím Bluetooth odešle do Vašeho mobilu.

inreach diving housing freediving
Propojení s počítačem (smartwatch) Garmin Descent Mk1

Zařízení je ve spojení s mobilním telefonem opravdu skvělé, ale pro potápěče skýtá několik dalších výhod. Existence podvodního housingu/pouzdra použitelného pro potápění do hloubky až 100m je zajímavá zejména pro potápění v oceánu (life-line). Ovšem zcela nový rozměr použitelnosti zařízení dostává v případě, kdy jej propojíte s potápěčským počítačem např. Garmin Descent. V tu chvíli můžete na hladině plnohodnotně ovládat satelitní komunikátor pomocí Vašeho potápěčského počítače umístěného na zápěstí.

inreach komplex diving freediving
Reálný příklad komunikace z mobilního telefonu na mobilní telefon

Freediverům tak zařízení poskytuje plnohodnotnou komunikaci během celé session. Bublajícím potápěčům poskytuje omezený režim tzv .”life-line” na konci ponoru. Každá Vaše zpráva může být doplněna (ve výchozím nastavení je doplněna) o přesné souřadnice místa, ze kterého jste zprávu odeslali. Samozřejmě zařízení má také SOS tlačítko, kterým aktivujete Search&Rescue operaci v “subskripci” služby je již zahrnuto základní pojištění pokrývající aktivaci SAR teamu.

inreach garmin diving freediving
Pod vodou samozřejmě nelze přijímat a odesílat zprávy (rádiová komunikace je silně omezená)

Naprosto skvělou funkcí je i standardní komunikace prostřednictvím předem definovaných zpráv, které jsou zdarma ve všech plánech. Osobně se mi osvědčily dvě základní varianty “presetů” uložených přímo v komunikátoru:

 • Zpráva příteli na lodi : “Koncime a prijed nas vyzvednout.” automaticky doprovozená aktuálními souřadnicemi. Do dvou minut typicky dorazí odpověď např.Dojim obed 😉 a za 15 minut jsem u tebe”.
 • Zpráva domů manželce: “Dnes jsme potapeni ukoncili a jsem v poradku na lodi 🙂. Člověk by až nevěřil jak taková komunikace dodá na klidu na obou stranách a její význam je spíše v rovině emocionální než praktické. Ovšem emocionální rovina a pocit kontroly nakonec prakticky přispívá k přijatelnosti dalších výprav do neznáma.
inreach garmin
Odesílání preset zprávy z počítače (smartwatch)

Zařízení je skvělým bezpečnostním doplňkem i pro potápění na otevřeném oceánu, kdy Vás z některých lodí do vody dokonce vůbec nepustí bez nějakého systému “life-line”. Pro takový systém máte v dnešní době realisticky dvě možnosti. Buď jednosměrný VHF AIS vysílač (radio beacon) nebo obousměrný satelitní komunikátor (vysíláte i přijímáte zprávy). Obojí má své výhody a nevýhody.

VHF AIS beacon vs satelitní komunikátor:

 • VHF AIS beacon umožňuje pouze vysílání vaší pozice a jednoduchého statusu na krátké vzdálenosti a prakticky pouze v linii přímé viditelnosti (plus Fresnelova zóna).
 • Satelitní komunikátor umožňuje oboustrannou komunikaci, ale v případě SOS aktivujete SAR team umístěný na pevnině tj. záchranná akce se typicky rozjíždí z velké vzdálenosti a může pro Vás teoreticky přijet jakákoliv loď, která bude SAR teamem vyhodnocena jako nejbližší se zaručenou komunikací.
 • Obecně můžete v případě satelitního komunikátoru odesílat zprávy přímo na jiné inReach zařízení umístěné na Vaší lodi pod dohledem posádky, ale oznámení polohy prostřednictvím AIS systému, který je všem lodím vlastní (vidí vás přímo na mapě navigačního plotru plavidla) a je v případě lokální posádky tedy výrazně spolehlivější než nějaká novinka v podobě “někde” položeného malého komunikátoru inReach.
inreach garmin diving freediving descent
Pro jistotu ještě jednou: Aktivovat SOS a odesílat zprávy lze jen nad hladinou!

V “emotivní” rovině má zařízení kromě výhod také své nevýhody. Emotivně negativním příkladem nám budiž dvě reálně zažité komunikace uprostřed oceánu:

 • Účastník expedice obdržel zprávu z domova:  Snad bude vse OK. Praskla nam voda a vyplavili jsme sousedy pod nami. Museli jsme vse v rychlosti vystehovat s opravarem. Byl šikovnej. Snad sve veci najdes az se vratis.”
 • Účastní expedice obdržel zprávu z domova: Budes muset vyresit velke auto. Trochu jsem ho nabourala, ale jsem v poradku.”

V takové situaci, kdy je člověk uprostřed oceánu a nemůže pomoci nejsou takové zprávy z domova úplně tím, co by emocionálně povzbudilo příjemce, ale minimálně to lehce ulevuje odesílateli. No a obrovským emocionálním benefitem je existence spojení a to, že doma ví, že jste v pořádku a zároveň na mapě mohou sledovat váš přesný pohyb (nejen u každé zprávy, ale můžete uzavřenému okruhu přátel sdílet speciální stránku, na které se zobrazuje celý průběh cesty včetně odeslaných zpráv určených výhradně pro tuto stránku).

inreach garmin divinf housing case freediving

Komunikace přes satelit typicky něco stojí (až na extrémní výjimky viz např. video). V případě zařízení inReach MINI se cena skládá z ceny zařízení samotného a ceny služby. Cena zařízení není nijak závratná a pohybuje se od 6 tisíc za starší model MINI až po cca 9 tisíc za nový model MINI2. Vlastní službu inReach lze čerpat v několika režimech, kde o výsledné ceně rozhoduje jak zvolený plán služby (Safety, Recreation, Expedition), tak také to, zda se chcete uvázat na 1 měsíc (Freedom) nebo na 1 rok (Annual). To co je obsahem jednotlivých plánů je uvedeno v tabulce níže a pokusil jsem se barevně upozornit na klíčové výhody (zelená) a nebo nevýhody (červená) jednotlivých variant z mého pohledu.

Upozornění k předplatnému:

 • Každá zpráva se počítá. Odchozí i příchozí zpráva se počítá a není tak problém během komunikace s pár kamarády nebo rodinou během měsíce nasčítat i stovky zpráv.
 • Každá delší zpráva než 160 znaků se automaticky rozloží do adekvátního počtu 160 znakových zpráv. Pokud vám ovšem někdo píše z mobilu česky s diakritikou, tak v síti mobilního operátora se taková zpráva ještě před vstupem do sítě Iridium rozdělí na 80 znakové zprávy tj. bez problému jednou odpovědí na mobilním telefonu můžete obdržet až 6 zpráv. Z osobní zkušenosti mohu jen podotknout, že během měsíčního používání mi Garmin napočítal více než 540 zpráv. Je pravda, že jsem se nikterak neomezoval a zařízení půjčoval i pár kamarádům, tak aby si mohli vyřídit nějakou nezbytnou komunikaci domů či do práce.
 • Předem definované zprávy můžete měnit pouze po příhlášení ke svému účtu na explore.garmin.com tj.  změníte je jen s přípojením na internet.
 • Freedom plány je třeba před koncem daného období (tj. měsíce používání, kde se opravdu počítá od data aktivace až po stejný den v následujícím měsíci) deaktivovat jinak se vám automaticky plán prodlouží i na další měsíc.

Závěr k předplatnému: Z mého pohledu a pro moje použití je nejatraktivnější plán „Freedom Expedition“ není třeba se omezovat a satelitní komunikátor potřebuji cca na 3 měsíce v roce. Tj. v mém případě je zjednodušeně výhodnější zaplatit třikrát $64.95 než dvanáctkrát $49.95.

inreach weater

Plachtícím freediverům se jistě bude líbit funkce předpovědi počasí, kdy je možné si vyžádat nejen základní předpověď na dva dny (v aktuálním nebo po zadání i v jiném místě), ale také až prémiovou námořní předpověď na 7 dnů, která zahrnuje kromě běžných dat zahrnutých v turistické předpovědi také navíc rychlost i směr větru, výšku vln, informace o proudech, dohlednosti a to vše s detailnějším rozkladem předpovědi (v Severní Americe předpověď po 1-2 hodinových intervalech). Pro mé účely opět stačila jen základní předpověď s výhledem na 2 dny, která je pro vyšší plány již pokryta paušálem.

inreach diving

Závěrem snad jen pár informací o rozdílech mezi MINI a MINI2 (vnější rozměry jsou shodné). InReach MINI2 je novějším zařízením a má tyto výhody (papírové s komentářem z ověření v praxi):

 • Výdrž na jedno nabití je delší. Výrobce uvádí cca 14 dnů při kontinuálním používání v tracking módu s 10 minutovým intervalem. Prakticky vyzkoušeno, že i při extensivnějším používání a komunikaci s rodinou MINI2 vydrží cca 7 dnů a MINI cca 5 dnů, tak na tom opravdu něco bude (zřejmě lepší polovodiče a úspornější procesor).
 • USB-C rozhraní. Tak to je jednoznačně plus MINI2 a starý MINI má Micro-USB.
 • TrackBack Routing, kdy si zapnuté zařízení „pro jistotu“, i když máte tracking vypnutý, zaznamenává cestu. Smyslem má být, že pokud se ztratíte, tak máte vždy možnost zapnout TrackBack a na displeji zařízení máte vyznačenou cestičku kudy se dát zpátky (zařízení nemá mapy, ale ukáže vám přibližnou cestu zpět). Subjektivně jsem tomu zatím na chuť nepřišel.
 • Senzory, kdy nad standardní GPS má MINI2 také senzory: Galileo, QZSS, Beidou a digitální kompas
 • Větší displej (176 x 176px oproti původním 128 x 128px) a nové uživatelské rozhraní podobné widgetům z chytrých hodinek Garmin. Celkově je ovládní MINI2 příjemnější.
 • Kompatibilita s novější mobilní aplikací. MINI spolupracuje s aplikací Earthmate. MINI2 spolupracuje s aplikací Garmin Explore, která je novější. Subjektivně Earthmate aplikace se mi líbila více, ale občas byl problém se synchronizací příchozích zpráv mezi aplikací a MINI. V případě MINI2 a Garmin Explore synchronizace funguje zdá se zcela bezchybně.

05/2022 – Jan Kepič