sounder HONDEX PS-7 freediving

Sonar HONDEX PS-7

HONDEX PS-7 je levný přenosný do 50m vodotěsný sonar vhodný na freediving. Měří hloubku a  vzdálenost ve vodním prostředí od 0,6m do 80m. Šířka paprsku je zhruba 24 stupňů a frekvence 200 KHz.

sounder HONDEX PS-7 freediving

Tento přenosný sonar je napájen standardní 9V baterií (S-006P),  jejíž kapacita dostačuje na zhruba 500 měření. Baterie je uživatelsky velmi snadno vyměnitelná (odšroubování zadního krytu).  Vztlak zařízení je lehce pozitivní, tak nemusíte mít obavu, že jej utopíte. Naměřená hloubka/vzdálenost se zobrazuje na čitelném LCD displeji, který je navíc podsvícen.

Sonar je vhodné vložit do freediverské bóje a usnadnit si tak například:

  • Hledání potřebné/bezpečné hloubky pro trénning na lokalitách, které dobře neznáte.  Nehrozí tak, že při hlednání např. 50m budete neustále narážet na dno v 45m. Nemusíte tak opakovaně vytahovat lano se zátěží a přejíždět na jiné místo. Obdobně si naleznete místo, kde je například hloubka 56m. Zamezíte tak “rochnění” v bahně při otočce u “bottom plate”.
  • Hledání povodní hory či jiných objetů našeho zájmu, které dostatečně vystupují nad okolním dnem.
  • Teoreticky jej lze využít i pro průzkům délky kaverny, ale toto užití je spíše vhodné pro potápeče s patřičnou kvalifikací (tj. nikoliv pro freedivery).

sonar HONDEX PS-7 freediving

 

Provoz je velmi jednoduchý:

  1. Zanořit přední část sonaru kolmo do vody či ve vodě směrem, kterým chceme změřit vzdálenost.
  2. Posunout velké talčíko “ON” směrem dopředu.
  3. Změřená vzdálenost se zobrazí prakticky okamžitě a to na dobu 10 vteřin, po kterých se přístroj automaticky vypne.

Cena zařízení se pohybuje na jednotlivých e-shopech od cca 2500 Kč (typicky dostupný “sezónně”) po téměř 4000 Kč (s dostupností okamžitě).

Jan Kepič / ApneaSite – 15.4 . 2017

Freediving PHOTO & VIDEO