SUEX XJ VR

DPV TEST: SUEX XJ VR

SUEX XJ VR  je podvodní skútr či lépe DPV (diver propulsion vehicle) určený pro rekreační potápění. Svou výkonnostní charakteristikou sice rámcově odpovídá třídě určené pro technické či jeskynní potápění, ale svým „rekreačním“ designem se pro tyto nehodí např. je určen je pro hloubky do 101m, tělo není celokovové a nedisponuje ani náhradním čistě mechanickým systém ovládání pohonné jednotky. Výše uvedené nedostatky rekreačního DPV jsou z pohledu freedivera relativně drobné a bohatě je nahrazuje výrazně nižší cena oproti DPV obdobných výkonnostních parametrů určených pro technické potápění.

Parametry SUEX XJ VR:

  • Typ akumulátoru: Lithiový, 25.2V, 512 Wh
  • Hmotnost včetně akumulátoru: 16,5 kg
  • Materiál těla: polykarbonát
  • Maximální provozní hloubka: 101 metrů
  • Maximální rychlost (full): 65 m/minutu (3,9 km/h)
  • Minimální rychlost (cruise): 42m/minutu (2,7 km/h)
  • Minimální garantovaná doba provozu (full): 100 minut
  • Minimální garantovaná doba provozu (cruise): 150 minut

suex xj vr dpv freediving

SUEX XJ VR je v kombinaci s “postojem pro průzkumníky” (SUEX explorer tow harness) pro freediving naprosto ideální volbou.  Má zkušenost po 10 dnech od doručení skútru je vysoce pozitivní. I přes poměrně pokročilou roční dobu (listopad) jsem se skútrem během posledních pár dní najel v našich vodách více než 20 km. Postroj příjemně sedí, nikde netlačí či netahá a skútr se velmi snadno ovládá v pohodlné relaxované poloze. Velmi pozitivně mě překvapila maximální rychlost. Maximální rychlost je s freediverem a kamerou reálně tak vysoká, že je zejména v našich vodách prakticky až nepoužitelná pro natáčení. Respektive natočený záběr je třeba zpomalit 2x-4x, tak aby byl záběr při snížené viditelnosti příjemně „koukatelný“.

suex xj vr dpv freediving

Postoj pro průzkumníky  / SUEX explorer tow harness

suex xj vr dpv freediving

Výrobce nabízí mnoho dalšího příslušenství z nichž pro zájemce o UW foto/video je pravděpodobně nejpodstatnějším nosič/držák kamery (SUEX video camera support).  Primárním důvodem pro nákup DPV v mém případě byla potřeba dostat větší video soustavu do hloubek přesahujících 30m. Tyto hloubky jsou na nádech s takto velkou soustavou („takeláží“) již problémem. Problémem, který efektivně řeší výkonný skútr se spolehlivým nosičem kamery.

suex xj vr dpv freediving foto mount

SUEX XJ VR není úplně nejlevnější (€2700 s příslušenstvím), ale v oblasti rekreačních DPV použitelných pro freediving patří mezi ty nejlepší. Prvních 20 kilometrů zatím potvrzuje, že každá vynaložená koruna z ceny DPV se vyplatila a mohu jej s klidným svědomím doporučit.

Poznámka: Pokud se chystáte užít leteckou dopravu na lokality, tak zvažte již při nákupu méně výkonný a levnější  NiMH akumulátor místo lithiového, který se nesmí v této kapacitě letecky přepravovat.

Jan Kepič / Apnea Site – 11.11. 2017

Odkazy:

 

 

Freediving PHOTO & VIDEO