freediving croatia emily oceanis 41

Freediving Yacht (FY)

FY (Freediving Yacht) je sama o sobě specifickou kategorií našich výprav za potápěním. Typicky se jedná o nízkonákladovou nekomerční aktivitu na malé plachetnici, kde se náklady sdílí rovným dílem. Obecně vzhledem ke komfortu preferujeme katamarány s lehce nadpolovičním zaplnění posádkou (maximálně 80%). Užíváme si tak dostatek prostoru na potápěčskou výstroj i fototechniku. Dva vstupy do vody a vyšší počet kajut jsou pak jen dalším příjemným benefitem. Naopak do této kategorie nespadá vše, co překračuje nízkonákladovost (nákladné expedice např. jako Antartida), užití jiného plavidla než je plachetnice (např. liveaboard na potápěčských motorových jachtách) a nebo přesahuje nízký počet účastníků.

Snažíme se na každý den plavby mít připravené tři až čtyři zajímavé lokality, tak ať můžeme potápění přizpůsobit vždy aktuálním podmínkám panujícím na moří či v oceánu. Samozřejmě ne vždy se vše vyvede dle plánů a počasí nebo i loď si navzdory plánování a přípravě vybere svou daň. Proto i ono dříve zmíněné menší obsazení lodi pomáhá udržet dobrou náladu i v kritičtějších situacích.

Freediving yacht

Cíle našich výprav v rámci FY se typicky rekrutují z tří oblastí: vraky, jeskyně a zvířátka. Většinou se nám podaří naplnit dvě ze tří, ale když vyjdou všechny tři oblasti a k tomu ještě počasí, tak na takovou výpravu vzpomínáme dlouhá léta.

K ukázkovému videu z typicky vrakové a jeskyňkové výpravy (viz výše Malta) přidávám níže i typicky zvířátkouvou výpravu (viz níže Azory).

Přehled našich výprav z kategorie FY:

FY-YearDestination (Sailboat): Islands
FY-2022Adriatic (Ana): Vis, Lastovo, Korčula, Šolta
FY-2021Adriatic (Masterpiece): Kakan, Murter, Garango, Molat
FY-2018Adriatic (Noe): Kornat, Levrnaka, Dugi otok, Sestrunj, Žirje
FY-2017Adriatic (Emily): Brguljski otok, Dugi otok, Levrnaka
FY-2015Azores (Valhalla): Faial, Pico, Sao Jorge, Graciosa, Flores
FY-2014Malta (Valhalla): Malta, Gozo, Comino
Freediving Yacht: Stories & Expeditions

Freediving PHOTO & VIDEO