Lighthouses – Croatia

Chorvatské majáky jsou naší častou destinací již od roku 2006, kdy jsme uspořádali první výpravu na maják Porer nacházející maličkatém ostrůvku stejného jména, který se nachází nedaleko jižního cípu Istrijského polostrova. Od té bylo výprav na chorvatské majáky opravdu mnoho. Vyzkoušeli jsme si majáky v blízkosti center civilizace i vyložené odlehlé ostrovy.

Odlehlé ostrovy, kde je maják prakticky jediným obydleným objektem na celém ostrově mají své kouzlo nejen jako oázy klidu nad hladinou, ale díky jejich izolovanosti bývá zajímavější i život pod hladinou. Za takové krásné robinzonády lze považovat ostrovy Sušac a Palagruža.

Nauticam OM1 OM-D OM-1 Olympus OM system

Naprostým favoritem v počtu dosavadních návštěv se stal maják Struga na ostrově Lastovo. Obecně celé souostroví a přírodní park Lastovo, který se skládá z 44 ostrovů, ostrůvků a útesů je asi tím nejlepším, co lze pod hladinou jaderského moře zažít. Lastovo a Sušac jsou největší ostrovy tohoto přírodního parku. Oba tyto ostrovy jsme navštívili za posledních pár let několikrát (Sušac 3x, Lastovo 6x) a subjektivně z pohledu podvodních krás opravdu patří mezi to nejlepší, co může Jadran freediverům nabídnout. Velké množství vodních živočichů (obdobné množství živočichů lze nalézt na Jadranu snad pouze v přírodním parku Telaščica), krásné podvodní jeskyně, prolézačky, slaná „jezera“, chráněné vraky a minimum turistů. Na ostrově Sušac budete dokonce pravděpodobně jedinými turisty a počet osob na ostrově se vaším příjezdem několikanásobně zvýší. Na hlavních ostrovech Lastovo i Sušac je možné si od správce plavební cesty POLVPUT pronajmout apartmán přímo na majáku, což dále zvyšuje atraktivitu i romantiku těchto míst. Ostrov Sušac je ideální, pokud preferujete naprostou odlehlost a ostrov Lastovo nabízí příjemný kompromis mezi odlehlostí (místa kde nenarazíte na nikoho dalšího) a civilizací (například pro nákup čerstvého pečiva). Další nezanedbatelnou významnou logistickou výhodou ostrova Lastovo je, že se tam dopravíte vlastním automobilem a to trajektem přímo ze Splitu nebo můžete případně přistoupit na ostrově Korčula, kde je zastávka trajektu Split – Vela Luka (Korčula) – Ubli (Lastovo).

Maják Veli Rat na ostrově Dugi otok nabízí pod hladinou také velké množství pěkných potápěčských zážitků, ale vzhledem k jeho snadné dostupnosti je zde také velké množství turistů. Na náš vkus je turistů až příliš mnoho a tak v případě Dlouhého ostrova i Kornat preferujeme raději malou plachetnici viz FY (Freediving Yacht).

Jednotlivé naše návštěvy na chorvatských majácích lze nalézt v tabulce níže včetně odkazů na příspěvky z jednotlivých lokalit.

Lighthouse / majákYear / rok
Palagruža2012, 2016
Porer2007, 2008
Struga2010, 2012, 2013, 2017, 2020, 2022
Sušac2013, 2015, 2022
Sveti Petar2017
Veli Rat2017
Apneasite na chorvatských majácích

Pokud bych měl vyjmenovat top zážitky a lokality v blízkosti chorvatských majáků, tak by to byly následující:

  • Malo jezero (Malé jezero) na ostrově Sušac – Krásné slané jezero propojené několika vstupy s mořem, které lze velmi pravdivě nazvat „chorvatským Cenotem“ obrazově viz konec videa z roku 2015, kde malé jezero začíná v čase 6:02. Lokalita je obtížně dostupná pokud nedisponujete člunem, ale patří mezi nejlepší freediverské lokality na Jadranu. Vstup do malého jezera nelze doporučit naprostým začátečníkům a je v tomto ohledu bezpečnější mít již před návštěvou nějaké zkušenosti s potápěním v uzavřeném prostoru.
  • Medjedina na ostrově Lastovo – Tato jeskyně je subjektivně nejlepší jeskyní pro freediving na Jadranu. Užijí si ji začátečníci i zkušení freediveři. Malá hloubka, magická atmosféra, dva vnitřní dómy s přívodem čerstvého vzduchu, kolonie netopýrů, několik různých vchodů a prolézaček. Vše je velmi snadno dosažitelné a vstupy i prolézačky se nacházejí v hloubce jen několika málo metrů
  • Brbiscica cave na ostrově Dugi otok – velmi pěkný komplex jeskyní a prolézaček. Lokalita je dosažitelná jak autem při pobytu na majáku či jinde na ostrově, nebo i velmi dobře z lodi viz FY-2018.
  • Vrak Michele – “dětská” varianta vraku. Pěkné prolézačky jen pár metrů pod hladinou.
  • Lastovo – pokud jde o zvířátka pod hladinou, tak Lastovo je bezkonkurečně tím nejlepším, co jsme na Jadranu za poslední dvě dekády zažili.
Lighhouses Croatia Featured

Freediving PHOTO & VIDEO