Galleries

Bonaire 2023 – Story

Boniare 2023 –  Ohlédnutí za dvoutýdenním podvodním dobrodružstvím na Bonaire před 10 měsíci. V počtu 4 freediverů jsme doplnili jinak standardně bublající skupinu Michala Černého. Pro mě osobně byla jediným cílem relaxace při podvodní fotografii. Za cíl jsem si dal použít výhradně mokré předsádky WWL-1 a EMWL a explicitně jsem si zakázal přibalit sestavu s rybím okem (tj. pojďme zase zkusit fotit trochu jinak než jen fisheye).

Zkušenosti z výpravy za potápění na tomto krásném karibském ostrově, kdy prakticky celá jeho západní část je obrovskou potápěčskou lokalitou, jsem se pokusil shrnout do následujícího krátkého článku doprovozeného vybranými fotografiemi z výpravy.

  1. Bonaire obecné informace
  2. TOP lokality pro freedivery na Bonaire
  3. Noční freediving
  4. Další lokality a potápěčské zajímavosti
  5. Galerie (21 vybraných fotografií)
Chelonia mydas freediving bonaire
Chelonia mydas

Continue reading Bonaire 2023 – Story

Wreck of the Guvernøren

V roce 1915 kapitán lodi Guvernøren úmyslně najel na mělčinu, aby zachránil svou posádku a velrybí tuk poté, co na palubě lodi vypukl požár. Pár let předtím byla Antarktida centrem hrdinského věku objevování a přitahovala slavné dobrodruhy, jako byli Robert Falcon Scott, Roald Amundsen a sir Ernest Shackleton.

Wreck of the Governoren Guvernøren Antarctica Antarktida diving freediving Global Surveyor

Součástí historické minulosti Antarktidy jsou nejen dobyvatelské výpravy těchto objevitelů, ale i fascinující příběhy o zkouškách a strastech mužů na poněkud pragmatičtějších cestách jako byla poslední cesta lodi Guvernøren.

Wreck of the Governoren Guvernøren Antarctica Antarktida diving freediving Global Surveyor Continue reading Wreck of the Guvernøren

Penguins @ Antarctica 2023

tučňák uzdičkový / chinstrap penguin (Pygoscelis antarcticus) Penguins @ Antarctica Olympus

Penguins @ Antarctica 2023: V domovině nám dnes stoupla teplota na tuto dobu na hodně nadprůměrné hodnoty. V pozdní odpoledne kancelář směrem na jih až téměř vydávala pokyn k zapnutí klimatizace. Nakonec jsem zvolil alternativní ochlazení vzpomínkami na Antarktidu. Přikládám pár snímků tučňáků. Tedy tučňák uzdičkový / chinstrap penguin (Pygoscelis antarcticus) a tučňák oslí / gentoo penguin (Pygoscelis papua) via Olympus E-M1III.

tučňák uzdičkový / chinstrap penguin (Pygoscelis antarcticus) Penguins @ Antarctica Olympus

https://www.apneasite.cz/wp-content/uploads/2023/05/P1270814-Pygoscelis-antarcticus.jpg

tučňák uzdičkový / chinstrap penguin (Pygoscelis antarcticus) Penguins @ Antarctica Olympus

tučňák oslí / gentoo penguin (Pygoscelis papua) via Olympus E-M1III Penguins @ Antarctica Olympus

Tierra del Fuego (DRY) – 02/2023

Tierra del Fuego wildlife

Zvířátka a zajímavé značky: Na cestách za potápěním jsem se potkal pár zajímavých dopravních značek. K vzpomínkovým fotkám „Svalbard: pozor lední medvědi“, „Grónsko: pozor pižmoni“, „Polsko: pozor zubři“, „Barbora/Horka: pozor přechod po potápěče“ do sbírky přidávám i dvousmyslnou „Pozor lamer!“. No a tak aby tam nebyl lamer úplně sám, tak mu tam přidávám další zvířátka, která jsme v Ohňové zemi často potkávali.

Tierra del Fuego wildlife

Continue reading Tierra del Fuego (DRY) – 02/2023

Nauticam EMWL 160°

25.-26.3. 2023 – Nauticam EMWL 160: Víkend ve znamení testování nového objektivu EMWL 160 (objektiv pro mokrou předsádku). Nejprve sobotní testování EMWL v kontrolovaných podmínkách krytého plaveckého bazénu, kde není třeba chránit soustavu před vnikem nečistot mezi jednotlivé prvky sestavy EMWL (díky Pájo/OK Divers), vystřídala následně neděle s obhlídkou možných volných vodních ploch pro otestování ve světě „reálném“ (díky Kosťo). Pokud jde o lokality, tak s obojživelníky to zatím u nás na Labských pískovcích nevypadá nějak slavně, ale to do pár týdnů přijde. Bohužel o dvě lokality obojživelníků, kde se dalo rozumně fotit pod hladinou jsme pro letošní sezónu přišli.

Nauticam EMWL 160 FOV

EMWL Objective Lenses: Z v tuto chvíli dostupných variant 60°, 100°, 130°, 160° je z mého subjektivního pohledu naprosto „nejzajímavější“ variantou právě EMWL 160°. Stošedesátka je nejširší z pohledu FOV (zorné pole), má na konci velmi malý průměr 26,5 mm (tj. několikanásobně menší než 130°) a lze ji i na mělčinách používat i bez sluneční clony. EMWL 160° je nejnovější a zároveň bohužel zatím i nejdražší přírůstek do rodiny EMWL.

Nauticam EMWL Objective lenses 60, 100, 160

Continue reading Nauticam EMWL 160°