Niederösterreich – 06/2024

Castor fiber Bobr evropský freediving diving

22.-23.6. 2024 – Niederösterreich: Společně s kamarádem Benem jsme vyrazili na víkendový průzkum lokalit v Dolním Rakousku. Po ne zcela úspěšném průzkumu jsme se byli „zahojit“ na osvědčených lokalitách a tak víkend byl nakonec ve znamení potápění s bobry a hlavatkami.

castor fiber bober evropský freediving diving

Bobr evropský (Castor fiber) – parádní potápko s bobří rodinkou. Samec kliďas, samice bázlivá a mladý bobřík vylekané ztřeštidlo. Objektiv v podvodním pouzdře se rozhodl po dlouhých letech dobré služby odejít do křemíkového nebe přesně v ten nejméně vhodný okamžik. Zaostříte a místo bobra pod hladinou se na displeji fotoaparátu objeví nepříjemná hláška „Please check the status of a lens“. Taková situace se opravdu obtížně řeší, pokud se zrovna nacházíte v rychle tekoucí řece. Inu odhodil jsem podvodní sestavu s milovanou „Osmičkou“ do křoví a vytěžil možné ze zbývajícího času se záložním tělem osazeným 45 mm f/1.2 alespoň na hladině.

Hucho hucho huchen Hlavatka podunajská freediving diving underwater

Odpoledne před potápěním s bobry při západu slunce jsem ještě stihl s funkční „Osmičkou“ cvaknout hlavatky podunajské (Hucho hucho). Tentokrát nám příroda dopřála příjemné potápění hned s pěti hlavatkami najednou. Jen voda nebyla díky nočním bouřkám úplně ideální.

Castor fiber bobr evropský freediving diving

Hlavatky jsou super, ale přirozeným vrcholem víkendu bylo samozřejmě potápěni s bobry. Potkat se s bobrem na pár centimetrů pod hladinou je něco, co se opravdu nepovede příliš často. Škoda, že technika selhala a nezbývá než doufat, že se nám v brzké době poštěstí něco podobného třeba s 7-14 mm f/2.8. Snad budeme mít s kamarádem Benem podobné štěstí i v budoucnu. Díky Bene za super „podvodnický“ víkend.