Freediving na otevřené vodě – neoprenový oblek

Naše vody mají svou specifickou krásu, která není vždy na první pohled zcela patrná a člověk by až nevěřil, že lze v našich vodách zažít obdobné pocity jako při dovádění s delfíny v moři. S vodními savci se u nás při freedivingu patrně nesetkáte a viditelnost na našich lokalitách nemůže moři či oceánu konkurovat. Ovšem zvědavých, zajímavých, mnohdy až přítulných ryb a dalších živočichů u nás naleznete opravdu mnoho. To jak tyto zajímavé živočichy najít, nevyplašit a užít si s nimi ponor si popíšeme až na samém konci naší série Začínáme s freedivingem.

Cítíte se v bazénu pod hladinou dobře? Pokud ano, tak jste mentálně připraveni ponořit se na nádech do našich relativně studených vod. Pro potápění na otevřené vodě budete potřebovat další základní vybavení zajišťující váš komfort a bezpečnost a to nad úroveň toho, co jste potřebovali v bazénu.

Přehled základního vybavení:

Neoprenový oblek detailně:

freediving vybaveni

Přehled základního vybavení:

Vybavení, které již pravděpodobně máte/znáte z bazénu:

  • Dlouhé ploutve „bifiny“ a neoprénové ponožky (freediveři nosí slabší neoprénové ponožky do ploutví prakticky vždy – nezanedbatelnou výhodou ponožek je zamezení odření kůže od botičky ploutve a snížení pravděpodobnosti vzniku „otlaků“). Poznámka: Základní tipy k výběru bifin jsme si představili v 2 článku.
  • Potápěčskou masku se šnorchlem – Pro potápění na otevřené vodě do větších hloubek jistě oceníte výhody nízkoobjemové masky. V příštím článku si popíšeme proč nízkoobjemovou masku, jaký šnorchl vybrat a jakým způsobem si freediveři přidělávají šnorchl k masce.


Další vybavení, které budete na otevřené vodě potřebovat a bude pro vás pravděpodobně nové:

  • Zátěžový opasek + zátěž
  • Nůž vybavený „trháčkem“ či přímo tzv. řezáček – řezáček je důležitý zejména pro lokality, kde je dovoleno rybařit.
  • Bezpečnostní bóje je nezbytná v případě, kdy se pohybujete na vodní ploše, na které je umožněn provoz motorových lodí (samozřejmě tato bóje není nutná na veřejnosti uzavřeném zatopeném lomu, kde je lodní provoz zakázán).
  • Neoprenový oblek a rukavice – v případě pokud jste v bazéně trénovali „statiku“, tak již jistě máte zkušenost i s neoprenový oblekem.


Pro úplnost si uvedeme ještě další doporučené vybavení, které není nezbytně nutné, ale minimálně vám usnadní začátky a zvýší komfort i bezpečnost při dosahování větších hloubek:

  • Freedivingový počítač – vám na začátku mnoho věcí usnadní a v začátcích i nezanedbatelný vliv na bezpečnost (délka ponoru, sledování času stráveného na hladině, informace o dosažené hloubce, kontrola času/délky ponoru vašeho partnera/buddyho atd.)
  • Tréninková bóje (bóje, lano, bottom plate, zátěž, vlajka, úvazek) – speciálně bójím bude vzhledem k jejich významu a rozmanitosti typů věnován poměrně rozsáhlý článek s předpokládaným termínem zveřejnění v 06/2017.


Ice Freediving - Potápění na nádech pod ledem

Neoprenový oblek

Neoprenový oblek je pravděpodobně nejdůležitější z nově představených součástí výbavy/výstroje freedivera pro potápění na otevřené vodě u nás. Samozřejmě najdou se i jedinci, kteří oblek nepotřebují ani pod ledem, ale smysluplně předpokládejme, že to není váš případ. V prvním z článků věnovaných vybavení pro potápění na otevřené vodě se budeme podrobněji věnovat právě neoprenovému obleku.

Pokud své vybavení pro freediving v bazénu doplníte o neoprenový oblek a jeho nezbytné doplňky (rukavice, ponožky a pásek se zátěží), tak již máte většinu výstroje připravenou pro potápění na otevřené vodě.

Oblek potřebuje freediver prakticky vždy a prakticky všude:

  • Tropy – V tropických oblastech vás oblek chrání zejména před UV zářením a tomu odpovídá nejen tloušťka, ale i vlastní materiál obleku. Freediver tráví mnoho času na hladině, kdy jsou zejména jeho záda vystavena opakovaně slunci. Další funkcí obleku je ochrana kůže před oděrkami a žahnutím vodních živočichů. Pro dovolenkové šnorchlování na hladině s občasnými mělkými ponory pod hladinu si v tomto velmi teplém vodním prostředí vystačíme případně i s tričkem z materiálu lycra.
  • Středozemí / Jadran – Pokud se přesuneme z tropických oblastí do vod chladnějších např. Středozemí či vod Jadranu, tak hlavním cílem obleku se rázem stává zajištění teplotního komfortu freedivera. Pro tuto oblast je nejvhodnějším materiálem neopren o tloušťce cca 5mm. V horkých letních měsících lze krátkodobě použít i 2,5mm – 3mm oblek, ale 5mm oblek je jistou.
  • Střední Evropa – Chcete-li se potápět například na našich lomech a jezerech, tak 5mm oblek je nevhodnější. Tento oblek lze u nás použít celoročně. Někteří freediveři se v Čechách přes zimu potápí v 7mm obleku, ale takový oblek je již výrazně tlustší tj. začíná již omezovat vaší pohyblivost a má velmi velký vztlak tj. počítejte s potřebnou výrazně zvýšit zátěž na opasku. Voda v našich nádržích vhodných na freediving má u dna konstantní teplotu celoročně cca 4°C. Poznámka: Voda má nejvyšší hustotu při 3,95 °C a tedy voda o této teplotě je vždy u dna hlubších nádrží (viz níže graf). V létě můžete na hladině teplota vody dosahovat 25 °C. V 15m hloubky je teplota vody jen 10 °C a od cca 25m je teplota již typicky kolem minima 4°C (viz níže modrá křivka znázorňující teplotu a červená křivka hloubku).

Freediving hloubka a teplota

Pravděpodobně nejvhodnější tloušťkou obleku pro začátečníka v našich zeměpisných šířkách je tloušťka obleku 5mm.

Pokud zvažujete použití levnějšího neoprenového obleku se zipem určeného např. na přístrojové potápění, tak to opravdu není dobrý nápad. Oblek pro freedivery má léty prověřený střih a skládá se ze dvou dílů svrchního dílu s kapucí (haupnou) a spodního dílu s vysokým pasem. Věřte, že v jiném neoprenu než určeném pro Freediving se nebudete cítit tak dobře. Neopreny pro freedivery jsou z pohledu střihu a materiálů navrhovány s ohledy na potřebnou flexibilitu a tepelný komfort. Další volbou může být výroba obleku přímo na konkrétní míry freedivera. Cena obleku vyrobeného na míru je zhruba o 20% vyšší oproti konfekčnímu obleku a termín dodání je typicky několik týdnů až měsíců. Zvažte, zda vám lépe padnoucí oblek na míru za toto stojí. Materiál obleku na freediving je velmi flexibilní a je velmi nepravděpodobné, že nenaleznete vyhovující konfekční oblek. Případně můžete oblek vyzkoušet v nejlépe vybavené půjčovně freedivingových obleků v ČR.

Poznámky k tloušťce neoprénu:

Trénink hloubek a dovádění ve vodě (šnorcholvání, „honění“ ryb) jsou z pohledu teplotního komfortu při dané tloušťce obleku velmi rozdílné aktivity. Trénink hloubek vyžaduje maximální relaxaci s minimem pohybu (poměr času v pohybu a v klidu), hloubka hraje ve váš neprospěch (hlouběji je typicky chladněji – s výjimkou zimních období, kdy se tréninku hloubek věnuje jen málokdo). Dovádění ve vodě naproti tomu přináší maximum pohybu a pohyb v tomto případě znamená i zbytkové teplo.

Rozdíl v tepelném komfortu může být až v 4-6 násobku času stráveném ve vodě při dovádění oproti tréninku.

Existuje také významný rozdíl v nástupu tepelného diskomfotu  při občasném freedivingu (jednou za pár dnů) a nepřetržitém freečkování několik dní v kuse (např. na několikadenním pobytu na lodi či u moře).

Zjednodušeně si představte, že „chlad se vám v těle akumuluje“.

Není to takto jednoduché, ale dobře to reálné dopady vystihuje. Pokud se potápíte několikrát každý den, tak již zhruba od třetího dne (+/- den) budete pozorovat, že váš tepelný komfort se ve vodě snižuje výrazně rychleji oproti prvním dnům u vody. V tom případě i ve vodách, kam je vhodný 3mm oblek jistě oceníte 5mm oblek. Vyšší teplotu lze celkem účinně kompenzovat sundáním rukavic, či napuštěním menšího množství okolní vody do obleku. Nižší teplotu příliš kompenzovat nelze. Poznámka:  Existuje sice jedno velmi krátkodobě efektivní opatření, ale je opravdu velmi krátkodobé s výsledně negativním dopadem do tepleného komfortu a také se o něm veřejně moc nemluví – někdo „drží“,  jiný „topí“ a někteří používají „p-valve“.

Nejvhodnější povrchová úprava neoprenu:

Pro začátečníka nejsou vhodné obleky zcela bez textilní úpravy, které jsou velmi náchylné k poškození. Oblek pro začátečníka si představte jako sendvič, kde uprostřed je „neopren/guma“. Navrchu (vnější strana obleku) sendviče a/nebo zespod (vnitřní strana obleku) může být textil. Jaké jsou tedy nejvhodnější kombinace a jejich výhody pro začátečníka:

  • Textil na vnější straně zajišťuje zvýšenou odolnost proti mechanickému poničení (škrábnutí, rozříznutí atd.).
  • Textil na vnitřní straně zajišťuje snadné oblékání obleku na sucho (bez namočení a bez nutnosti použít kondicionér).
  • Hladký povrch na vnější straně (např. smooth skin nebo slide skin) zajišťuje menší odpor vody a tím vyšší výkon, ale je choulostivější na mechanické poškození a musíte jej svlékat ve vodě nebo nouzově pod sprchou. Na suchu jej typicky nesundáte a pokud ano, tak velmi pravděpodobně jej při svlékání dříve či později roztrhnete. Poznámka: V poslední době se u obleků tohoto typu objevuje nová odolnější úprava na vnější straně, ale nutnost svlékání ve vodě zůstává.
  • Hladký povrch na vnitřní straně zajišťuje vyšší teplený komfort a částečně také vyšší flexibilitu. Oblek se vám přisaje na tělo jako druhá kůže a velmi dobře izoluje. Nevýhodou je pak nutnost oblékat oblek ve vodě nebo ve sprše ideálně za použití vlasového kondicionéru (voda+kondicionér). Pokud budete takový oblek oblékat na suchu bez navlhčení, tak jej dříve nebo později roztrhnete.

Hladký povrch z vnitřní i z vnější strany je tedy výkonově nejlepší, ale u této v úvodu pro začátečníky vyloučené kombinace platí, že jej roztrhnete (dříve nebo nikoliv později, ale ihned – proto je vhodný opravdu pouze pro velmi zkušené a velmi opatrné závodníky).

Typický oblek freedivera v našich vodách je 5mm oblek s textilem na vnější straně a hladkým povrchem open-cell z vnitřní strany.

Hlavní výhody takového obleku tedy jsou:

  • vyšší odolnost oproti mechanickému poškození obleku
  • vyšší tepelný komfort díky perfektnímu přilnutí obleku na kůži
  • snadné svlékání na suchu (na konci potápění vám bude typicky zima a oceníte, že se může svlékat na suchu)

Hlavní nevýhodou obleku s textilem na vnější straně a open cell-em z vnitřní strany je:

  • nutnost oblékat ve vodě či po navlhčení neoprenu a těla vodou s kondicionérem

Pokud je teplo, tak je snadné/příjemné oblékání přímo ve vodě.  Pokud je ovšem zima (např. při potápění pod ledem, což rozhodně není aktivita vhodná pro začátečníky), tak je to již horší.

Existuje jednoduchý trik, který vám zajistí relativně komfortní oblékání:

  1. Před odjezdem na lokalitu napusťte dvě prázdné 2l pet láhve maximálně horkou vodu z kohoutku. Do jedné z nich před tím přidejte trošku vlasového kondicionéru. Tyto petky  po napuštění vodou vložte do nohavic na místo stehen a přehněte neopren. Spodní díl (nohavice) neoprenu i s vloženými pet láhvemi pak vsuňte do horní části (těla) neoprenu. Takto zabalený neopren vložte ideálně do nepromokavého pytle.
  2. Voda uvnitř vydrží krásně teplá několik hodin a navíc prohřeje celý oblek včetně vzduchových bublin v materiálu. Za hodinu na lokalitě nebo klidně i za pár hodin na lokalitě je vše (oblek i voda) stále krásně teplé. 2l petku s čistou teplou vodou si nechejte na umytí po vylezení z vody. 2l petku s kondicionérem napusťte do jednotlivých částí neoprenů s tím, že zbytky z obleku pak vylejete na sebe. Takto „promazaný“ oblek pak komplet oblečete během 1 minuty.
  3. Láhev s čistou teplou vodu si vložte do svlečeného oblečení (např. svlečené bundy nebo do ručníku). Vyhřáté oblečení a teplou čistou vodu na omytí i zahřání oceníte, až po 2-3 hodinách vylezete ze studené vody.

Pokud je pro vás “komplikované” oblékání nebo svlékání problémem, tak velmi častou volbou začátečníků je pro své snadné oblékání a svlékání oblek s textilem z vnitřní i vnější strany. Tento typ obleku je vhodnou alternativou pokud upřednostníte výrazně snazší oblékání a nevadí vám mírně nižší tepelný komfort a mírně nižší flexibilita obleku oproti obleku s vnitřní úpravou open cell.

neoprenový oblek freediving
Děkuji za poskytnutí fotografie Ondřejovi Kotíkovi

Barevná úprava

Barevná úprava je prakticky jen záležitostí vaší chuti a vkusu. Někteří z vodních živočichů typicky o něco málo lépe přijímají oblek typu „maskáč“, ve kterém je z jejich pohledu „rozbita“ silueta freedivera. Ovšem oproti typickému černému obleku je to zejména v našich vodách změna relativně zanedbatelná.

Dva tipy na závěr:

  1. Většina freediverů má do obleku udělané malé dírky na obou stranách v oblasti uší. Důvod je jednoduchý pro potápění do hloubek musí být mezi bubínkem a oblekem stejný tlak jako v okolní vodě. V opačném případě hrozí podtlakové barotrauma vnějšího zvukovodu a bubínku („praskne bubínek“ – ruptura membrana tympani). Samozřejmě je možné takové situaci předejít napuštěním dostatečného množství vody do vnějších zvukovodů tj. mezi kapuci/haupnu a uši. Na druhou stranu malé dírky toto řeší plně za vás a nehrozí, že zapomenete vodu napoustit. Nevýhodou dírek je naopak možná výměna vody tj. neustále vám do zevního zvukovodu proudí studená voda.  Pokud jste na studenou vodu v zevním zvukovodu citlivější, tak řešením pak mohou být například „Doc’s Proplugs“.
  2. Odjíždíte na akci mimo domov, tak si přibalte i lepidlo na neopren, které koupíte za pár korun v libovolné prodejně s potápěčskou výstrojí. Pokud si roztrhnete neoprenový oblek, tak se neděje nic hrozného. Drtivou většinu takových závad/trhlin a to i značně velkých vyřešíte zcela sami prostým zalepením lepidlem na neopren. Není to žádná věda a lepidlo funguje naprosto výborně. Postup je obdobný jako při lepení jakékoliv jiné gumy. Pokud jste někdy opravovali duši na kolo, tak zvládnete i zalepení neoprenového obleku.

V příštím článku ze série Začínáme s freedivingem se již vydáme potápět na nádech na otevřenou/volnou vodu.

Jan Kepič / ApneaSite – 21.4. 2017

Freediving PHOTO & VIDEO