Veškeré příspěvky k tématu (all posts): Ice Freediving
Potápění pod ledem je krásný zážitek, ale přináší i výrazná rizika. Pokud zvažujete jít pod led poprvé, tak se prosím velmi vážně zamyslete nad bezpečností.
Při nádechovém potápění pod ledem se minimálně připravte a jistěte tak, jako když jdete v noci na nádech do vraku či jeskyně. Situace je to velmi obdobně nebezpečná a zároveň krásná. Počítejte s tím, že i při dodržení všech pravidel Vám stále hrozí signifikantní riziko!
Pár ilustrativních fotografií (reporty Apneasite k potápění pod ledem naleznete zde):
Rozhodně dodržujte základní pravidla pro bezpečný freediving obecně (jedná se o minimální základ viz např. zde). Osobně ze zkušenosti bych doporučil klást dostatečný důraz i minimálně na tři další aspekty/pravidla pro nádechové potápění pod ledem (je jich více, ale tyto tři z nich osobně považuji za důležité i pro zkušené freedivery):
- Orientace především – Dostatek jednoznačných orientačních bodů je základ.
- Orientace pod ledem na nádech je naprosto klíčová. Pokud Vám hrozí ztráta orientace, tak Vám přímo hrozí smrt. Jako Freediveři máme pod hladinou relativně málo času a případný stres z dezorientace nám jej navíc nelítostně rychle ubírá.
- Pokud nemáte přímo na lokalitě k dispozici dostatek orientačních bodů, tak si je vytvořte (lana, bojky, bottom plate, signalizační světla atd.). Vždy mějte na dohled alespoň dva významné a zároveň dostatečně vzájmeně vzdálené orientační body či minimálně jednu zcela jednoznačnou linii. Viditelnost se ve vodním prostředí může velmi rychle změnit a jako freediveři bohužel nemáme čas na hledání a opětovné zorientování.
- Orientace podle uměle vytvořených linií na ledu či těsně pod ledem je potenciálně problematická a je spíše jakousi poslední záchranou (poslední do slova a do písmene). Jednou z nevýhod těchto linií je, že v malé hloubce pod ledem jsou zpravidla vidět až ve chvíli, kdy jste přímo u nich. Pokud máte vytvořené světlé cestičky/linie na ledu (od sněhu očistěné k otvorům se sbíhající linie ideálně čerstvě vylité vodou), tak tyto jsou dobře patrné pouze z větší hloubky a přímo pod ledem se na nádech špatně hledají tj. mírně klesněte a linie se typicky objeví.
- Náraz do ledu – Stoupejte vždy velmi opatrně.
- Vaše spontánní výstupová rychlost je těsně pod hladinou významná a náraz do ledu Vás může připravit o vědomí i život. Pokud se k otvoru blížíte ze strany, tak nejprve nahmátněte rukou okraj otvoru v ledu. Voda zkresluje a spodní část ledu navíc bývá dokonale průhledná/přehlédnutelná.
- Neznám, nejdu – Vyhýbejte se lokalitám, které neznáte.
- Ideálně se nikdy nepotápějte pod ledem na lokalitě, kterou neznáte (tj. nepotápím pod ledem na lokalitě, kde jsem se dříve nepotápěl bez ledu). Případně se nechte doprovodit někým zkušeným, kdo zná lokalitu velmi dobře. Samozřejmě při dodržení zásady “nikdy nepotápěj sám” tj. jak Váš průvodce, tak i Vy máte svého dalšího freedivera, který Vás jistí. Pod led se na nádech chodí podobně jako do jeskyně/vraku tj. s dostatečnou časovou rezervou a s dokonalým jištěním.
Pokud máte zájem potápět se na nádech pod ledem, tak Vám doporučuji kontaktovat některou z freediverských škol a poradit se s zkušeným instruktorem viz odkazy v sekci ApneaSite doporučuje.
Poznámka na závěr: Na volně dostupných plochách nezapomeňte před odchodem dostatečně zřetelně vyznačit vytvořený otvor v ledu. Berte ohled na ostatní potenciální uživatele ledové plochy.
Přeji pohodu a hodně hezkých zážitků na nádech pod ledem.
Jan Kepič – 26.1. 2017
(foto update 2020)