Gymnothorax funebralis green moray muréna Bonaire freedivinf divinf freediver

Bonaire 2023 – Story

Boniare 2023 –  Ohlédnutí za dvoutýdenním podvodním dobrodružstvím na Bonaire před 10 měsíci. V počtu 4 freediverů jsme doplnili jinak standardně bublající skupinu Michala Černého. Pro mě osobně byla jediným cílem relaxace při podvodní fotografii. Za cíl jsem si dal použít výhradně mokré předsádky WWL-1 a EMWL a explicitně jsem si zakázal přibalit sestavu s rybím okem (tj. pojďme zase zkusit fotit trochu jinak než jen fisheye).

Zkušenosti z výpravy za potápění na tomto krásném karibském ostrově, kdy prakticky celá jeho západní část je obrovskou potápěčskou lokalitou, jsem se pokusil shrnout do následujícího krátkého článku doprovozeného vybranými fotografiemi z výpravy.

 1. Bonaire obecné informace
 2. TOP lokality pro freedivery na Bonaire
 3. Noční freediving
 4. Další lokality a potápěčské zajímavosti
 5. Galerie (21 vybraných fotografií)
Chelonia mydas freediving bonaire
Chelonia mydas


Bonaire – obecné informace

Bonaire, ač ležící v Karibiku, je od roku 2010 integrální součástí Nizozemska či přesněji Nizozemského království. Ostrov obklopený korálovým útesem má rozlohu 288 km2 a leží v jižní části Karibského moře nedaleko Venezuely.

Sepioteuthis sepioidea oliheň karibská Bonaire freediving diving freediver
Sepioteuthis sepioidea

Tolik k základnímu umístění ostrova do prostoru a času. Pro nás potápěče je nejzajímavějším faktem, že ostrov je považován za pomyslný potápěčský ráj, tak jak napovídají i poznávací značky automobilů „BONAIRE – DIVERS PARADISE“.  Pocit potápěčského ráje umocňuje dále i svoboda a všeobecná podpora potápění na ostrově. Pronajmete si terénní pick-up a prakticky zcela svobodně projíždíte ostrovem a potápíte se na jednotlivých lokalitách. Bublající přátelé si oproti nám freediverům musí jen navíc vyzvednout naplněné láhve v některém ze zdejších dive center. Což pro bublinky znamená relativně zanedbatelný poplatek a dle libosti vracet prázdné láhve v plnírně a výměnou si ihned vyzvednou láhve naplněné. V jedné takové pro freedivera zajímavé „líhni láhví“ (plnírně) jsme se byli podívat hned první den, kdy bublinky z naší skupiny nakládaly láhve a s mávnutím rukou provozovatele jsme vyfasovali zátěže i na naše freediverské opasky. Nic víc jsme nepotřebovali a naše potápění mohlo začít.

Gymnothorax funebris green muray muréna bonaire freediving diving freediver
Gymnothorax funebris

Následujících dvanáct dnů jsme strávili každý den 6-9 hodin ve vodách kolem ostrova. Poznali jsme toho hodně a v průměru jsme navštěvovali 2 nové lokality denně a přidali buď ranní nebo noční potápění přímo u našeho apartmánu, který byl vzdálen je pár kroků od Bachelor’s Beach. Výjimkou pak byly dny, kdy jsme navštívili i 4 až 5 lokalit a nebo naopak zůstali celý den jen na jedné jediné. Samozřejmě, že na oblíbené lokality jsme se také opakovaně vraceli. Hlavním cílem příspěvku je podělit se o zkušenosti z jednotlivých navštívených lokalit.

Salt pier bonaire freediving diving
Salt Pier @ Bonaire

Freediving má svá specifika a ne všechny lokality, které jsou vhodné pro scuba nebo šnorchlování z pohledu tištěných průvodců jsou vhodné i na freediving. Obzvláště to platí z pohledu vstupu do vody. Při potápění s přístrojem se počítá s tím, že máte tvrdé botičky, které vám umožní bezpečný vstup do vody. Pro šnorchlování máte pro změnu krátké plastové ploutve, ve kterých můžete relativně bezpečně vstupovat do vody po ostrých kamenech, skalách, ježovkách či všudypřítomných ropušnicích. Dlouhé ploutve z karbonu nebo laminátu nás freedivery odsuzují k na mnoha místech ne úplně komfortnímu vstupu v měkkých ponožkách. Na druhou stranu pro nás není problém přejít na lokalitu pár set metrů stranou a doplavat na původní místo zpět vodou, což by některé bublinky s výstrojí „zabilo“.

Sepioteuthis sepioidea oliheň karibská bonaire diving freediving freediver
Sepioteuthis sepioidea

TOP lokality – pro freedivery na Bonaire

Pokud bych měl vybrat lokality, které mi přišli nejzajímavější, tak i v pořadí zájmu by to bylo:

#1  Salt Pier – Dopoledne „the best“ lokalita a opravdu i fotograficky doporučeníhodná. Odpoledne z pohledu života stále velmi pěkné, ale na lokalitě je již mnoho potápěčů a tak minimálně fotograficky již přestává být lokalita zajímavá. V celku nečekaným a relativně negativním bylo potápění na lokalitě před úsvitem a noční potápění. Po západu slunce se z top lokality stává tuctová a tedy nikoliv horší nebo lepší než cokoliv jiného, ale lokalita se prostě typická pro Bonaire tj. nestojí to za tu cestu na Salt Pier.

Salt pier Bonaire diving freediving freediver
Salt pier @ Bonaire

#2 Tori’s Reef – Úžasná lokalita po celý den i noc. Velmi zajímavé potápění. Velké množství života a velká rozmanitost. Krásná hlubší místa s korály střídající pěkné písčiny a příbřežní mělčiny a pak samotný fakt přítoku/odtoku ze slaných plání. Na lokalitě v místě odtoku (tj. při odlivu) ze slaných plání se viditelnost výrazně zhoršuje a po vstupu do vody vás uvítá rychle proudící extrémně slaná horká „káva“. Ale i za špatné viditelnosti se na lokalitě objevuje dostatek živočichů. Rozmanitost je hlavní výhodou této lokality. Místo, kde zůstanete celý den a stále máte co objevovat. V průběhu dne a noci se vám na lokalitě střídají vodní živočichové z celého Bonaire.

Gymnothorax funebralis green moray muréna Bonaire freedivinf divinf freediver
Gymnothorax funebralis

#3 Cai – Naprosto unikátní a skvělá lokalita na Bonaire. Množství vodních živočichů pravděpodobně převyšuje Salt Pier a to významně zejména z pohledu velikosti ryb. Potápění na této lokalitě je však nutné vhodně naplánovat a to buď na potápění při přílivu nebo ukončení potápění před odlivem. Také obecně podmínky na moři je potřeba brát v potaz. Během odlivu se opravdu dramaticky zhoršuje viditelnost. Zejména pro přístrojové potápěče, ale i slabší freedivery může také být problémem významný proud jak při přílivu, tak při odlivu. Proud je opravdu značný a místy „neukopatelný“ i s dokonalými dlouhými ploutvemi tj. s rozvahou a chladnou hlavou bez paniky je možné postupně se „prokousat“ na místa s menším proudem v nějakém zákrytu, ale rozhodně zejména při odlivu není lokalita doporučeníhodná ani pro zdatnější freedivery. Ovšem na život je tato lokalita asi úplně tím nejlepším, co jsme na Bonaire za dva týdny viděli.

Sepiotheuthis sepioidea oliheň karibská Bonaire freediving diving freediver
Sepiotheuthis sepioidea

K těmto třem lokalitám bych přidal na pomyslný seznam “to musíte na Bonaire pod hladinou vidět” ještě další dvě top lokality „1000 Steps“ a „Playa Frans“, ale teoreticky si vystačíte i s prvními třemi.


Noční freediving / Night diving

Pokud patříte mezi příznivce nočního potápění, tak pak doporučuji nevynechat „Bachelor’s Beach”. Tato lokalita je velmi pěkná i ve dne, jako místo vhodné na šnorchlování či lehčí freediving, ale to pravé kouzlo má v noci. Ať máte raději v noci kratší ponory, nebo dáváte přednost dlouhým tříhodinovým ponorům, tak na „Bachelor’s Beach” se rozhodně nebudete nudit. Lokalita nabízí: želvy, murény, rejnoky, olihně, chobotnice, obří přítulné trapony, langusty, listorožce … zejména v noci prostě nevíte, co sledovat/fotit dříve.

Megalops atlanticus tarpon atlantský freediving diving freediver Bonaire
Megalops atlanticus

Nejsilnější zážitek z nočního potápění na Bonaire byl lov traponů atlantských (Megalops atlanticus). Sledovat tyto úchvatné obry při lovu je opravdu zážitek. Při nočních ponorech nás pravidelně doprovázeli vždy minimálně dva tarponi. Využívali světelných kuželů našich svítilen k lovu. Je to zvláštní pocit, když se u vás na kontaktní vzdálenost v pološeru neustále drží minimálně jeden a půl metru dlouhá ryba. No a to ve svém životním maximu bývají ještě o metr delší a dosahují váhy až o několik desítek kilogramů přesahující 100 kg.

Gymnothorax moringa moray muréna freediving diving bonaire freediver
Gymnothorax moringa

Noční potápění v slané vodě mám neodmyslitelně spojené s „bonfire divingem“ tedy aktivitou, kdy založíte ohniště pomocí podvodních světel. Kolem ostrova Bonaire jsme často klasické noční vyhledávání střídali právě s bonfire divingem. Přiložený snímek dokumentuje, jak to u takového ohniště většinou skončilo. Najdete si pěknou mělčinu do deseti metrů hloubky a založíte pomocí lamp ohniště/táborák. Světlo postupně přitahuje vodní živočichy od makro subjektů, menších rybek, hlavonožců až po ryby větší a větší až hejna ryb nakonec začnou protínat obři (tarponi). V případě Bonaire to nakonec skončí vždy stejně „rybí polévka“.

Bonfire diving freediving freediver Bonaire
Bonfire @ Bonaire

Noční potápění je prostě skvělým zážitkem a celkově má minimálně pro mě takovou zvláštní až sci-fi atmosféru. Přijdete si až skoro na jiné planetě v temném dalekém vesmírů. Na malý okamžik se pak pomyslným mimozemským arachnidem (Hvězdná pěchota / Starship Troopers) v noci stává třeba i obyčejná langusta.

Panulirus argus Langusta lobster freediving diving freediver bonaire
Panulirus argus

Další lokality a potápěčské zajímavosti

Osobně jsem rád navštěvoval Bachelor’s Beach i přes den a v klidu šnorchloval mezi lokalitami Chez Hines a Bachelor’s Beach. Písčité mělčiny jsou zde na dně posety korálovými „ostrůvky“ a tak se velmi snadno bez ohrožení okolních korálů dokážete dostat na úroveň dna pro rozumné fotografické kompozice. No a samozřejmě jako freediver jsem uvítal i onu mělčinu z praktických důvodů např. EMWL není zrovna sestava vhodná pro potápění na nádech a už vůbec není vhodná pro potápění na nádech mimo mělčiny. Nejhlouběji jsem s EMWL byl v -30m a nebyl to vůbec příjemný zážitek (prostě je to velké a trčí to na příliš mnoha stranách – sosáček a dvě ramena, které musíte opravdu velmi kontrolovaně držet od těla tj. relaxace je ta tam).

Periclimenes yucatanicus kreveta freediving sasanka bonaire divin freediver
Periclimenes yucatanicus

Pokud jde o vraky, tak kolem ostrova je jich dostupných jen velmi málo. Nejsnadněji dostupný a zároveň asi obecně nejznámější je vrak lodi Hilma Hooker. Ačkoliv mám potápění na vracích opravdu rád a to zejména na těch autentických, tak Hilma Hooker mě naprosto neuchvátila. Spíše naopak a této lokalitě jsem se vůbec subjektivně necítil dobře. Navzdory teplé vodě a relativně příjemné hloubce 20-30m se mi nějak k Hilmě nechtělo potápět. Zcela subjektivně to byl naprosto nesrovnatelně negativní zážitek třeba oproti nedávnému potápění na vraku Guvernorenu v nehostinné Antarktidě (Guvernoren super a Hilma tragédie). Ostatní freediveři z naší skupiny se k vraku často vraceli, tak jde nejspíš jen o čistě subjektivní pocit. Ovšem i z mého pohledu má vrak relativně dost zajímavou historii.

Hilma Hooker Bonaire freediving
Hilma Hooker

Svou pouť tato 72m dlouhá loď započala v roce 1951 v nizozemských loděnicích jako MV Midsland. Procestovala prakticky celý svět a v roce 1975 se potopila na pobřeží Dominikánské republiky. V stejném roce byla vyzdvižena a opravena. Od té doby byla pojmenována jako Hilma Hooker a sloužila nejprve kolumbijské obchodní společnosti. Následně vystřídala řadu vlastníků až do svého potopení v roce 1984. V tomto roce měla loď problém s kormidlem nedaleko Bonaire. Místní námořní autorita odtáhla loď do přístavu, kde se zjistilo, že doklady lodi neodpovídají. Po informování FBI a Interpolu místní úřady loď prohledali a nalezli 11,3 tuny marihuany.  Vlastníka lodi se nepodařilo identifikovat a bylo rozhodnuto potopit loď jako turistickou atrakci. Na vybrané místo však Hilma Hooker nikdy nedoplula. Během své poslední cesty začala loď mocně nabírat vodu a ve svém posledním vzdoru místním autoritám se potopila. Nakonec se stala autentickým vrakem se zajímavou minulostí.

Aetobatus narinari spotted eagle ray trnucha diving freediving bonaire freediver
Aetobatus narinari

Celkově pokud bych měl vybrat jednu nejlepší a jednu nejhorší lokalitu, tak pak:

 • Nejlepší: „Salt Pier“ je pro Bonaire samozřejmě až ikonickou lokalitou. Z jedné strany je lokalita spojena s historií ostrova a sůl dodnes ovlivňuje ekonomiku ostrova. No a z druhé strany, pokud se zrovna nenakládá loď solí, tak je Salt Pier velmi zajímavou lokalitou pro potápění. Molo pro nakládání soli a jeho pilíře poskytují stín a zajímavý úkryt pro velké množství ryb. Molo je tak pro mnoho živočichů přes den klíčovým lákadlem. Na Bonaire jsme nalezli pouze jednu jedinou obtížněji dostupnou lokalitu s velmi proměnlivou viditelností a velkým proudem, kde se ryby zdržují ve větším množství než zde (tou lokalitou je „Cai“). Salt Pier propojuje historii (sůl) se současností (turismus a potápěčský ráj).
Salt pier @ Bonaire freediving diving freediver
Salt Pier @ Bonaire
 • Nejhorší: No a naopak bych nedoporučoval Vista Blue díky nadměrné aktivitě neukázněných kitterů (jezdí přímo nad hlavami potápějících, kličkují mezi bojkami a zkouší je přeskakovat. Na upozornění sice zareagují, ale do 5 minut jich přijede ještě více … jako podívat co se to tam děje. Tam je pro freedivera zaděláno na úraz. Z pohledu scuba potápěčů to nemusí být tak kritické a o úraz jim půjde pouze při nouzovém vynoření.
Pomacanthus paru Bonaire Freediving Diving Freediver
Pomacanthus paru

Dva týdny poskytují dostatek času k průzkumu mnoha lokalit a i když z pohledu fotografického je vhodnější vracet se na stejné lokality ve správný čas a při správných podmínkách, tak jsme nakonec navštívli mnoho lokalit.

Sepioteuthis sepiodea Oliheň karibská Freediving diving Bonaire freediver
Sepioteuthis sepiodea

Dále se pokusím shrnout lokality, které mi utkvěly v paměti (od severu na jih):

 • Playa Funchi (dobrý vstup po oblázcích, park a pěkné potápko)
 • Wayaka (dobrý vstup, ale potápko nic moc)
 • Boca Slagbaai (příliš lidí)
 • Playa Frans (přijatelný vstup a hodně zajímavá lokalita)
 • Tolo / Ol’ Blue (velmi dobrý vstup do vody a velmi pěkné potápko)
 • 1000 Steps (velmi dobrý vstup do vody a velmi pěkné potápko)
 • Jeff Davis Memorial (dobrý vstup do vody a pěkné potápko)
 • Bachelor’s Beach (super vstup do vody a excelentní na noční ponory)
 • Chez Hines (přes den lokalita velmi podobná Bachelor’s Beach)
 • Hilma Hooker (dobrý vstup bez ježovek kousek na jih a vrak zajímavý spíše svou historií)
 • Angel City (dobrý vstup a pěkné potápko)
 • Jeannie’s Glory (velmi dobrý vstup do vody a želvy kam se podíváš)
 • Salt Pier (velmi dobrý vstup do vody a ikonická lokalita pro Bonaire)
 • Invisibles (dobrý vstup do vody a velmi pěkná lokalita)
 • Tori’s Reef (dobrý vstup do vody a super lokalita s velkou rozmanitostí)
 • Pink Beach (super vstup do vody a velmi pěkná lokalita)
 • Vista Blue (dobrý vstup do vody, ale nebezpečí/neukáznění kitteři)
 • Mangrove (zajímavé, rychle se kalí a problematický přístup z pohledu dodržení pravidel parku)
 • Cai (super vstup do vody, super lokalita, ale pozor na odliv)
Chelonia mydas želva kareta bonaire freediving, diving freediver
Chelonia mydas

Celkově Bonaire je vlastně jedna velká potápěčská lokalita a neexistují zde na západní straně kryté před vlnobitím vysloveně špatná místa snad z vyjimkou Vista Blue z bezpečnostních důvodů. Na východní straně ostrova se příliš nepotápí a asi jedinou výjimkou je skvělá lokalita Cai, kterou ovšem na žádost místních orgánů vyškrtli z oficiálního seznamu potápěčských lokalit. Důvodem vyškrtnutí byla bezpečnost. Příliš často se spouštěly záchranné akce s dohledáváním ztracených potápěčů unesených silným proudem na otevřené moře.

Spirobranchus giganteus Bonaire diving freediving freediver
Spirobranchus giganteus

Nepříjemným faktem je, že Bonaire bylo již během našeho pobytu silně zasaženo pravděpodobně SCTLD (Stony Coral Tissue Loss Disease). Ve střední části západního pobřeží ostrova (městská část) byla od STINAPA (organizace odpovídající za správu „Bonaire National Marine Park“ a „Washington Slagbaai Park“) silně doporučována dezinfekce veškerého vybavení po ponoru a nepotápět se stejný den na jiných lokalitách. Žlutá zóna končila právě s lokalitou Bachelor’s Beach a naštěstí přímo v našem hotelu bylo i lokální dive centrum, které umožňovalo všem potápěčům i mimo toto dive centrum možnost využít jejich dezinfekční nádoby jak na neoprény, tak i speciální šetrnější roztoky na dezinfekci fototechniky. Bohužel za posledních deset měsíců se situace s SCTLD výrazně zhoršila a červené nebo oranžové zóny jsou nyní prakticky všechny lokality na Bonaire. Potápění v severní části ostrova a v celém Washington Slagbaai Parku je nyní již přímo zakázáno.

Bothus lunatus platýz diving bonaire freediving freediver
Bothus lunatus

Celkově Bonaire je na freečko boží … teplá voda, spousta živočichů a celý ostrov je jedna velká potápěčská lokalita.

Dasyatis americana freedicing bonaire diving freediver
Dasyatis americana

Galerie