Photo moments 2023

Photo moments 2023 freediving wildlife apneasite

Přiblížil se konec roku 2023 a tím nadešel i čas na malé tradiční ohlédnutí za uplynulou sezónou a výběr čtyř foto momentů tohoto roku. Letošní ohlédnutí je jak za vzdáleným mrazivým kontinentem, karibským korálovým rájem, horskou řekou našich sousedů tak i s velkou radostí lokalitou u nás za humny. Foto momenty tedy nejsou o vzdálenosti, exotičnosti či o dokonalosti fotografie, ale právě o subjektivní hodnotě daného momentu. Protože na přátelích záleží, tak ani letošní momenty by nevznikly bez přičinění přátel, kteří byli iniciátory focení v jednotlivých lokalitách. Tak díky Pavle (Antarktida), Michale (Bonaire), Bene (Dolní Rakousy) a Kosťo (Labské pískovce).


Paradise Bay @ Antartica

Antarctica Global Surveyor 2023 González Videla Antarctic Base Chile AntarktidaParadise Bay (Paradise Harbor) to je divoká příroda, bohatý mořský život (tučnáci, lachtani, tuleni, keporkaci), gigantické ledovce, roztroušené ledové hory a moment na chilské bázi:

“Hledím se sklenkou chilské pálenky v ruce do hřejivého ohně. Nad ohněm se pozvolna otáčí skopové s hovězím za doprovodu veselého zpěvu chilské a české posádky promíchané takřka k nepoznání. Pár metrů od nás neustále štěbetají a pobíhají všepřítomní tučňáci … stovky, tisíce tučňáků.”


Tori’s Reef @ Bonaire

Tori’s Reef @ Bonaire: Green moray (Gymnothorax funebris) – muréna zelenavá diving freedivingPokud překvapíte dva a půl metru dlouho murénu zelenavou lovící na volném prostranství, tak to není úplně příjemný zážitek. Přes hejno malých rybek jsme se nejprve neviděli. Zahlédli jsme se vzájemně pár metrů od sebe, když se hejno mezi námi rozestoupilo. Vteřinové zkamenění nás obou, přerušil prudký výpad murény, která zcela sebevědomě zaútočila. Naštěstí si vybrala fotoaparát. Tak to byl přesně útok ala „lost soul“ (Doom). Letmý pohled, setinu vteřiny zastavení a tryskové zaútočení s rozevřenou tlamou. Tyhle zelenavé to berou opravdu vážně a je to asi poprvé, co jsem potkal murénu velkou přes dva metry. Kam se hrabou dospělé sestřenice muréna obecná (Muraena helena). To sebevědomí zelenavé bylo dechberoucí a velikost opravdu úctyhodná.


The Brave Bullhead @ Austria

cottus gobio vranka jelec bullheadVranka obecná (Cottus gobio) ve svém přirozeném prostředí horské řeky obklopená tloušti (Squalius cephalus).  Výpravu za podvodním dobrodružstvím v našich bažinách a to obzvláště jedné hodně „hnojníkové“ přerušil telefonát od kamaráda slovy “a nechceš raději zítra zajet do o poznání lepší vody”. Cesta dlouhá, ale výlet super, zážitky bohaté a z předchozích ponorů v „hnojníku“ jsem si navíc dovezl „luxusní“ zánět zevního zvukovodu. Na tento typ fotky jsem už nějakou dobu myslel a tak první realizace zamýšleného konceptu mi přinesla opravdu radost.


Corvus corax @ CHKO Labské Piskovce

CHKO Labské pískovce: Krkavec velký (Corvus corax) Pracovní víkend byl v plném proudu. Práce až nad hlavu i o víkendech to je přirozená daň za uskutečněné expedice v prvním kvartálu roku. Pozdní odpoledne bylo třeba vypustit trochu té pracovní páry a zkusit lehký odpolední relax na Labských pískovcích. No a ono to vyšlo. Světlo sice nebylo nejlepší a k tomu rozpálené skály, ale krmení mladých krkavců (Corvus corax) bylo balzámem na duši.