night freediving - potápění na nádech v noci

Night Freediving

Veškeré příspěvky k tématu (all posts): Night Freediving

Potápění na nádech v noci má své kouzlo prakticky na všech lokalitách v celém širém světě. Zvláštní kouzlo nočního klidu je navíc umocněno iluzí „pročištění“ vody. Vodní živočichové výrazně mění své chování a lokalita, kterou z denního potápění velmi dobře znáte, najednou dostává zcela nový rozměr.

Ilustrativní video nočního freedivingu na lokalitě Milada:

První noční potápění na nádech bývá pro většinu začátečníků spíše adrenalinovým zážitkem. Zprvu se domníváte, že vidíte jen velmi málo a v podvědomí se obáváte stvůr vyplouvajících z hlubin. Za temných a mrazivých podzimních nocí dokáže člověka vylekat i toulající se pes s dechem jako z pekla a párem svítících očí tupě zírajících na Vás a světelnou podívanou odehrávající se několik metrů od něj ve vodě. Postupně se zvyšujícím se počtem ponorů najednou zjišťujete, že vidíte více a dále. Vaše zorné pole se sice zmenšuje na kužel svítilny, ale čím užší je světelný kužel, tak tím dále vidíte. Dochází k „pročištění“ vody a to primárně v důsledku absence slunečního světla prosvětlujícího nečistoty a organismy volně se vznášející ve vodě.

Vybrané ilustrativní fotografie z nočního freedivingu:

Nejvhodnější čas pro sledování vodních živočichů u nás začíná obecně zhruba 2 hodiny po západu Slunce. Vše se zklidní a zároveň noční predátoři vyrážejí na lov. Vhodným místem pro nádechové sladkovodní noční safari jsou mělčiny do maximální hloubky cca 10m (ideálně do 5m). Takové mělčiny Vám umožňují neustále sledovat, co se děje pod hladinou a právě na takovýchto mělčinách se toho zároveň odehrává nejvíce. Příklady: sumec velký a rak pruhovaný v noci na lokalitě Milada či úhoř říční v noci na lokalitě Barbora.

night freediving - noční potápění na nádech

Safety:
Noční potápění má svá bezpečnostní specifika. Překvapivě díky světelným zdrojům máte výrazně lepší přehled o svém „buddym“, pokud se pohybujete v těsném „buddy systému“, což je více než vhodné. Při nočním potápění ve větším počtu a/nebo na větší vodní ploše naprosto neuškodí pokud si označíte konce šnorchlů malým chemickým, fosforescenčním/fluorescenčním nebo elektronickým světlem (stačí přichytit gumičkou). Tyto malé „markery“ se prodávají například v rybářských potřebách a náklady na jeden malý zdroj se pohybují od 1 Kč (za chemické světlo) po 100 Kč – 300 Kč (za jednoduché elektronické světlo či fosforescenční světlo). Pokud je takto označena celá skupina, tak máte na hladině snadný přehled o všech účastnících. Freediver na hladině zpravidla svítí dolů do vody a již o několik desítek metrů vzdálený pozorovatel z úrovně hladiny při viditelnosti v našich vodách ho není schopen registrovat. Šnorchl v ústech znamená vrchol šnorchlu lehce nad hladinou tj. zřetelně viditelný zdroj malého a jasného světla.

Pro noční potápění opravdu musí být součástí výstroje řezáček či nožík s řezáčkem a rozhodně dodržujte obecná pravidla pro nádechové potápění (základní bezpečnostní pravidla jsou uvedena např. zde).

Doporučení ohledně video světel:
Video světla jsou typicky mocným zdrojem světla s velmi širokým světelným kuželem. Video světla vás zcela jistě připraví o ono noční „pročištění“. Naopak přinášení tzv. „bílou tmu“. Vaši společníci budou jediní, kteří ocení ono mocné světlo. Vám nezbývá, než pro hledání subjektů zájmu přepnou světla na co nejnižší výkon a pokusit se je držet bokem tj. co nejvíce od těla.

night freediving - noční potápění na nádech

Přeji hodně krásných zážitků v noci na nádech.

Jan Kepič – 28.1. 2017

Freediving PHOTO & VIDEO