Štika obecná - Esox lucius

Barbora

[ VIDEO ] – [ FOTO ] – [ MAP ]

Barbora je výborná lokalita na tréning hloubek. Potapěčská báze poskytuje solidní zázemí: prostorná klubovna, vybavená kuchyň, bezpečné parkování, ubytování, toalety, ohniště, gril, udírna, vnitřní a venkovní sprchy (venkovní sprcha pouze studená). Viditelnost v jezeře se v posledních letech výrazně zhoršila a obvykle se pohybuje od 4m do 6m. Výjimkou je jarní každoroční zhruba 7 denní pročistění, kdy se velmi krátkodobě viditelnost zvede na hodnotu přes 10m. Na oplátku se zde vyskytují náhlá krátkodobá minima, kdy viditelnost klesá i na hranici 2m. Na jezeře existují 4 zajímavá místa pro freediving. Prvním je okolí potápěčské báze SČP u pontonu, kde jsou atrakce nově označeny žlutou bojí a vyvázány tlustým lanem vhodným i pro FIM. Druhým zajímavým místem je zatopený les, který oplývá množstvím ryb. Třetím zajímavým místem je podvodní tunel v západní části jezera a posledním místem je oblast maximální hloubky 56m (hlouběji se dnes dostane pouze s lopatou).

Veškeré příspěvky k lokalitě Barbora: all posts (veškeré příspěvky)
Kategorie ochrana prostředí: environment

UW Polygon (atrakce):

Okolí pontonu u potápěčské báze je opravdovým podvodním polygonem, umožňujícím proplaváváním od atrakce k atrakci. Hlavní atrakce jsou vzájemně pod hladinou provázány a s výjimkou zimy jsou také vyvázány k bojím na hladině. Nejvhodnější pro freediving jsou následující:  soustava plat 5m, 12m, 22m, 40m, dodávka a keson v hloubce cca 12m (vrchní část kesonu je v cca 9m). S výjimkou plata v 40m jsou tyto atrakce vyvázány na hladinu s zakončením žlutou bojkou (dříve to býval modrý kanystr). Na lokalitě je mnoho pro freedivera „doplňkových“ atrakcí, které nejsou vyvázány na hladinu např. „policajtka“, stan, „ajťák“, kadibudka, ventily, socha (pro příznivce DYN) a z hlubších pak například ponorka, sud a člun. Wartburg v 8m byl z bezpečnostních důvodů (havarijní stav) odstraněn 28.1. 2017. Pro tréning CWT a FIM do větších hloubek je zde také permanentně instalováno lano s dostatečnou zátěží v hloubce 52m (na dně na dohled od ponorky). Vzhledem k umístění do prostoru výrazněji vzdáleného od pontonu je zakončeno bílým kanystrem uchyceným v očku cca 1m pod hladinou (lano má celkovou délku 59m a pro jeho užití je nutné užít vlastní boji). V případě zájmu Vás do místa navede někdo z místních (freediver, scuba nebo správce báze).  

Ryby:

Barbora-2014-08-07-07

 Pro sledování podvodního života jsou nejvhodnější následující místa:

  • Štiky – typicky podél břehů s prakticky zaručeným výskytem podél břehu mezi pontonem a zatopeným lesem. Štiku nebo candáta je možné také velmi často zastihnout u plata v 5m přímo mezi potápěčskými atrakcemi nebo v lesíku u pontonu.
  • Okouni – v lesíku u pontonu (hloubka 5-8m). Lesík vznikl jako druhá a nutno říci i poslední šance pro vánoční stromečky (díky potápěčům z Neptunedivers).
  • Kapři, amuři, tolstolobici – v zatopeném lese. Při troše štěstí narazíte v zatopeném lese i na bílého sumce.
  • Úhoři – v noci prakticky libovolně podél břehů. Barbora je jednou z nejlepších lokalit pro pozorování úhořů.
  • Ostatní druhy ryb cejni, líni a všudypřítomné plotice se objevují prakticky libovolně podél břehů.

Upozornění k lokalitě:

! Pozor na freediving mezi sudem (54m) a platem 22m (respektive policajtkou u plata 22m). Tyto atrakce jsou vzájemně pod vodou spojeny vodícím lankem umístěným v hloubce zhruba 25m. Několikrát jsme se do lana při CWT zamotali (opakovaně typicky při výstupu a to díky nepříjemnému omotáním šnorchlu na šňůrce kolem vodícího lanka v 25m).

! Pozor při freedivingu pod ledem – hrozí fatální ztráta orientace i při jinak dobré viditelnosti (zejména v neočekávaných mracích planktonu pod ledem, kdy viditelnost klesá na 2m).

! Pozor v kesonu nedýchejte, pokud Vám někdo bezpečně nezajistil výměnu vzduchu (ze dna se uvolňuje sirovodík a jiné bahenní plyny). Pokud máte 100% jistotu výměny vzduchu, tak nezapomeňte při vynořování vydechovat (hrozící barotrauma plic).

Video:

Další videa z lokality:


Foto:


Mapa:

[wpgmza id=”2″]

Freediving PHOTO & VIDEO