Illes Medes 2022 – Story

Zářijový týdenní pobyt v městečku L’Estartit s cílem potápěním na nádech v přírodní rezervaci Illes Medes se pomalu stával tradicí. Letošní rok byl v tomto ohledu ovšem do značné míry zlomový a to ne úplně pozitivním způsobem. Potápění na ostrovech je stále o velmi pěkném prostředí dechberoucích jeskyněk a prolézaček, ve kterých na nás čekají statní kanici. Podmořské svahy lemují již v příjemných hloubkách pestrobarevné gorgonie. Kraby, langusty, murény, sardinky a spousta drobných rybek, kam se člověk podívá.

dofi illes medes kanic grouper freediving diving caveIlles Medes – Cave Dofi

Celé to zní na středomoří až příliš úžasně a v tomto rozpoložení nás tvrdě a nemilosrdně zasáhla ruka nové regulace. Regulace tak nové, že ani jednotlivé složky podílející se na provozu či restrikcích v rámci rezervace neumí odpovědět, co platí a neplatí. Každodenní zprvu bouřlivé diskuze až hádání se s místními orgány a nové, často vzájemně rozporuplné požadavky jednotlivých složek, z času načas doprovodila i omluva úředníků „víte tento rok je to pro nás všechny nové a vlastně ani pořádně nevíme co platí a co neplatí“.

Illes Medes freediving diving nemo kanic grouperIlles Medes – la Pedra de Déu

Člověk se stále učí a nikdy mě nenapadlo, že nejvhodnější přístupem k úředníkům v takovém případě je režim „Tóma Hluchoněmec“ z Tajemství hradu v Karpatech. Snaha vyhovět požadavkům regulace nakonec vyvrcholila tím, že druhou polovinu naší akce jsme odpotápěli mimo rezervaci. Prostě současná regulace na ostrovech není minimálně našemu velmi svobodnému stylu potápění na nádech úplně nakloněna. To, co jsme zažili z pohledu regulace dám raději do druhého článku včetně seznamu pravidel regulace freedivingu na Illes Medes k 09/2022 (jak se nám je podařilo získat).

Už po vás někdo chtěl, když se vynoříte a rozdýcháváte předchozí ponor doklad totožnosti, potvrzení o pronájmu bóje potvrzené správou parku na A4 a předložení účtenky?  Jestli ne, tak si zajeďte na Illes Medes.

Illes Medes Agents rurals regulation freedivingIlles Medes – Agents rurals

Pohoda a relaxace jsou hlavním cílem našich akcí, tak jsme se přirozeně na druhou polovinu našeho pobytu v L’Estartitu zaměřili na pobřeží na sever od vlastní rezervace. No a udělali jsme velmi dobře. Oblast od „Racó d’en Rossinyol“ až po „Golf de la Morisca“ měla také co nabídnout.  Obzvláště pěknou je pak zátoka a ostrov Pedrosa, kam jsme se vypravili potápět na celý den opakovaně jak s batohy „suchou“ cestou přes kopce, tak i na „mokrou“ cestou kajaky.

Illa Pedrosa freediving Illa Pedrosa – trip

Ostrov Pedrosa má ve své jižní části velmi pěkný tunel začínající v -18m, který cca po 70m končí v -24m či alternativně je v poslední třetině jižní (napravo) výstup v cca -8m. Tunel má na obou koncích několik pro freediving velmi pěkných a vhodných prolézaček. Při proplouvání tunelem máte několik různých možností vertikálního výstupu tj. na několika místech otvory ve stropu pronikají paprsky slunce. Viditelnost nám při našem průzkumu tunelu bohužel příliš nenahrávala. Vystřídali jsme se se skupinou scuba potápěčů a voda v tunelu byla naprosto nevhodná pro focení. Každopádně lokalita je to úžasná. Vidět na jednom místě pěkný tunel, komplex prolézaček, souboj langusty s malou murénou či množství krabů a chobotnici na každých pár desítkách metrů je prostě parádní.

Pedrossa illa cave tunnel freediving illes medes spainIlla Pedrosa – Exit tunnel

Závěrem: Někteří z nás posunuli při pozorování kaniců na Medesách i svá osobní maxima (Jarda a osobáček) a jiní strávili poslední den v pohodlí u bazénu. Každopádně letošní potápěčský výlet na Medesy byl opět „komplexním“ zážitkem. Osobně asi vzhledem k chaosu v regulaci příští rok vynechám. Pokud Vám tak jako mě nevyhovuje přechod do módu „Tóma Hluchoněmec“, tak se raději jako freediveři v příštích pár letech rezervaci vyhněte. Místní orgány vám pobyt svým chaotickým výkladem pravidel mohou opravdu celkem znepříjemnit. Snad si časem regulace opět sedne a budou existovat jasná smysluplná a konzistentní pravidla pro freediving na jinak krásných ostrovech Illes Medes.

PB osobáček Jarda personal bestPB – Jarda při pozorování kaniců (-37,6 m)