Labské pískovce – 07/2021

Ciconia nigra

07/2021 – Labské pískovce: Malý zázrak. Už to vypadalo, že loňská tragédie jednoho z hnízd čápů černých na Labských pískovcích se bude opakovat i letos. V polovině dubna 2021 hnízdo obsadil nový pár čápů černých. Před koncem dubna se nám podařilo zastavit těžbu dřeva hned, jak jsme ji zaznamenali a tato přímo zasahovala do ochranného pásma hnízda. Bohužel nějaká škoda již byla pravděpodobně napáchána a situaci na hnízdě tak určitě nepomohlo „odkrytí“ návětrné strany právě onou nedalekou nevhodnou těžbou dřeva. Nakonec vítr koncem dubna (29.4. 2021) hnízdo i s dvěma oplodněnými vejci kompletně shodil ze stromu.

Ciconia nigra

Už to vypadalo, že ani letos na tomto hnízdě čápi černí mladé nevyvedou. Za necelé dva týdny od pádu bylo ovšem hnízdo opět vystaveno. No a další týden již pravděpodobně samice opět „seděla“ na hnízdě. Seděla opravdu dlouho a mé kontroly byly v zájmu omezení pohybu v této lokalitě velmi sporadické. Moc nadějí jsem si nedělal, ale před 8 dny jsem zaznamenal změnu a pravděpodobně dvě mláďata (což se nakonec následným monitoringem potvrdilo).

Ciconia nigra

Čápi na tomto hnízdě si toho vytrpěli již opravdu dost a zpoždění v hnízdění rozhodně také není benefitem. Monitoring, pokud vůbec, musel být primárně bez jakéhokoliv rušení hnízdění. Přiměřená se mi tak zdála jen varianta opravdu časově i fyzicky náročná a to setrvání v krytu celý den. Tedy postavení krytu v tichosti a naprosté tmě v dostatečné vzdálenosti ještě před úsvitem a sbalení krytu až po západu slunce. V tu chvíli se vyplatí, když strážce opravdu dobře zná prostředí a je vybaven „dlouhou“ optikou, která umožňuje monitoring a dokumentaci z pro ptáky komfortní vzdálenosti. V blízkosti hnízda prošlo během dne několik turistů a houbařů, ale hnízdo čápů a ani kryt dokonale splývající s okolím nikdo z nich nezaznamenal. Částečnou pomoc v tomto poskytuje i nedaleký pár luňáků červených, kteří svými pronikavými hlasovými projevy dostatečně odvádějí jakoukoliv pozornost “vetřelců” směrem  od hnízda čápů.

Ciconia nigra

Zejména fyzicky to bylo opravdu náročné, ale ohnisko 2000 mm (FF ekvivalent) našlo své uplatnění a obdobně také několik baterií, SD karet, termoska dobré kávy i několik sušenek. Noční návrat pár kilometrů zpět k automobilu byl pak naplněn radostí jak z informací získaných při monitoringu, konečně narovnané páteře, tak zejména z toho, že čápům se snad i na tomto hnízdě konečně začíná dařit. Vyhráno však zatím stále nemají.

Ciconia nigra

Ciconia nigra


† Update 15.7. 2021: Stalo se bohužel očekávané, ale i tak je to smutné. V rámci zachování nejsilnějšího mláděte učinil jeden z čápů smutnou, ale pravděpodobně nezbytnou volbu. Od dnešního dne je na hnízdě pouze jedno živé mládě.


†† Update 17.7. 2021: Bohužel šťastný konec to nemá. Včera se místem přehnala silná fronta následovaná intenzitní bouřkou. Poslední nejsilnější mládě bohužel pravděpodobně silný vítr sfoukl 16.7. 2021 z hnízda. Pocitově je hrozná představa, kdy čápi usmrtí slabší mládě, tak aby zvýšili šance většímu a silnějšímu. No a za dva dny na to sfoukne právě pro jeho velikost vítr z hnízda i poslední nejsilnější mládě. Sice je to jen spekulace, ale kácením vytvořená mýtina na severovýchodě má tak pravděpodobně za následek společně se severovýchodním nárazovým větrem další dva mrtvé mladé čápy.