Barbora – 9.-11.5. 2021

12.5. 2021 – Barbora … trochu smutný report: Tento týden přinesl jedny z prvních opravdu teplých dnů roku. Počasí bylo vhodné a tak jsem odpoledne trávil potápěním na Barboře. První den jsem si udělal průzkum po mělčinách kolem celého jezera. Ano a opět mohu potvrdit, že rostliny opravdu nejsou nikde (viz ENVIRO log), ale amury máme na Barboře skutečně opravdu obrovské (na focení stydlivé, ale obrovské).

Odpoledne druhého dne jsem se rozhodl strávit v zatopeném lese v přítomnosti kapříků. Viditelnost byla na místě pěkná, ale pohled na zuboženou rybí osádku nebyl vůbec příjemný. Vždy po zimě je na jezeře k vidění větší množství „zaplísněných“ ryb či ryb u nichž se objevují různě veliké léze, ale letos to je až neskutečné.

Obzvláště prošlechtěné linie kapra jako lysci jsou postiženy opravdu prakticky totálně. Třetina lysců s povrchovým zaplísněním, lézemi a rozpadajícími si ploutvemi v takovém rozsahu, že se zdají až neslučitelné s možností přežít (ryba toho ovšem překvapivě mnoho snese). Dvě zbývající třetiny lysců s menšími nebo většími otevřenými ranami nebo se zaplísněním na několika místech.

Vizuálně okem laika se zdá, že nejlépe jsou na tom amuři a kapři šupináči. Štiky mají také menší poranění, ale typicky mechanického rázu na tlamách (zřejmě chycené a vypuštěné v době hájení). Třetí den jsem do lesa na tu zkázu opravdu již nechtěl a zaměřil jsem se na makro a byla to relativně dobrá volba vzhledem k výrazně zhoršené viditelnosti pravděpodobně v důsledku všudypřítomných koupajících se lidí a psů.

Uvidíme, jak to bude s Barborou do budoucna, ale dno bez rostlin a letošní stav u lysců společně s větším množstvím kapřích kadáverů kapra na dně nevěští nic moc dobrého.