Olympus TG-6

Olympus TG-6: preview

19.5. 2020 – Olympus TG-6: Během víkendového průzkumu jsem musel uznat, že pěší obchůzka a průzkum nových lokalit je ve spojení s „plnotučnou“ UW sestavou přeci jen náročnější. Každý kilometr je přeci jen znát a pokud jsou jich desítky za jeden den, tak to již druhý den začíná být únavné. Pro úvodní dokumentaci stačí rozhodně něco menšího a takový Olympus TG-6 se zdá být přímo ideální. Dnešní další cestu lesem od pramenů Rájeckého potoka po Rájecký rybník mi tak zpestřovalo seznamování se TG-6.

Olympus TG-6 Underwater

Olympus TG-6 je odolný kompaktní fotoaparát snášející hloubku až 15m. Konkrétně disponuje stupněm krytí IPX8 s upřesněnou specifikací/garancí výrobce pro ponoření do 15m na dobu jedné hodiny. Osazen je 12 Mpx čipem (CMOS velikosti 1/2.3″) a objektivem s čtyřnásobným zoomem (25-100mm FF ekvivalent), který má na širším konci relativně příjemnou světelnost f2 (f11,2 FF ekvivalent). S těmito parametry nelze očekávat žádné zázraky a to i ve srovnání s MFT formátem, kde samozřejmě kvalitou výsledného výstupu (od rozlišení, dynamického rozsahu, šumu atd.) nemůže holý maličký TG-6 konkurovat ani o generaci starším MFT fotoaparátům. Na druhou stranu mít v malé kapse kalhot fotoaparát, který je možné ponořit do 15m je prostě paráda. Zejména užitečné je to pro pěší průzkum možných lokalit a přípravu na budoucí „plnotučné“ focení.

Olympus TG-6 Underwater

Co se mi za tu krátkou ochutnávku na fotoaparátu líbilo:

 • Kapesní velikost kompletní UW sestavy včetně překvapivě i částečně použitelného integrovaného blesku.
 • Maximální použitelná hloubka 15m není pro takové průzkumné použití problém.
 • Senzory pozice/GPS a měření teploty jsou příjemným doplněním a to včetně možnosti logování GPS/hloubky.
 • Použitelnost pro UW širokoúhlé záběry na širším konci rozsahu objektivu.
 • Možnost záznamu v JPG+RAW.
 • Možnost nabíjení z USB/powerbanky (škoda jen, že není USB C).
 • Možnost realizovat kompromisní půlené záběry (velmi malý čip a krycí sklo relativně daleko).
 • Možnost realizovat super makro záběry i když během úvodního testování jsem nebyl příliš úspěšný, ale dle zkušeností ostatních na webu je to „realizovatelné“ i pod vodou. Pravděpodobně to bude vyžadovat nějakou praktickou přípravu a i s profi sestavou je UW super makro relativně těžká disciplína.
 • Režim priority clony (A) umožňuje nastavit limity jak minima rychlosti závěrky, tak maxima ISO tj. nastavujete clonu a o ostatní se v rámci limitů postará automatika.
 • Speciální režimy určené přímo pro focení pod vodou, které poskytují i bez rozsáhlého ladění prakticky instantně vhodné nastavení a tím i relativně přijatelný výstup.
 • Možnost ekonomicky odpalovat opticky standardní UW blesk např. Ikelite DS160 díky implementovanému RC módu.
 • Naprosto dokonalá funkce vzdáleného ovládání z mobilního telefonu, tak jako například u E-M1X. Rádiové spojení via WiFi snese i ponoření na několik cm pod hladinu tj. lze takto fotit například relativně bázlivé menší živočichy v tůních.
Olympus TG-6 Underwater App Mobile
Olympus TG-6 ponořený do potoka a ovládaný z aplikace v mobilním telefonu.

Co se mi při úvodní ochutnávce naopak nelíbilo:

 • Video je prakticky na hranici té nejhorší dokumentační kvality. Obecně video prostě Olympusu nešlo a nejde. Není se asi čemu divit i vlajkové lodi Olympusu mají video na hranici použitelnosti a typicky o dvě generace horší než modely konkurence.
 • Filosofie ovládání je přeci jen dost vzdálena běžným typům mirrorless/DSLR zařízení. Na druhou stranu ve světě point-and-shoot je ovládání přes různé speciální režimy asi běžné i praktické.
 • Součástí balení není krytka objektivu.
 • Kvalita výstupu je přiměřená ceně zařízení a vlastně pokud uvážíme množství funkcí a použitelnost pod vodou, tak je asi i lepší než jen odpovídající ceně.

Olympus TG-6 Underwater

Další krok bude pravděpodobně 3D tisk adaptérů pro připojení podvodních předsádek, které jsem používal ke GoPro. Olympus nabízí své vlastní předsádky určené pro TG-6 a to za relativně přijatelné ceny včetně velmi zajímavé širokoúhlé předsádky i fisheye předsádky. Ovšem integrovaný bajonet TG-6 umožňuje relativně snadné DIY připojení toho, co již leží v domácích „šuplíkových zásobách“.

Ilustrativní snímky z testování/ochutnávky TG-6:

Závěr ochutnávky: Olympus TG-6 je pěkný malý fotoaparát, který umožňuje focení pod vodou. Ve fotobatohu přístroj nezabírá příliš místa a zcela jistě si tam najde své místo v případě, kdy bude cílem focení čehokoliv na hladině nebo v blízkosti vodní plochy. Jistě to znáte, pokud nemáte po ruce aparát, tak vidíte na mělčině čolka, kterého žere žába, kterou má v tlamě štika, kterou drží v zobáku čáp. Pro takové a jiné příležitosti může i přes kompromisní kvalitu výstupu TG-6 ležet v batohu.

Někdy příště ho pravděpodobně zkusím vzít i někam hlouběji …