Nauticam EMWL

Nauticam EMWL @ boot 2020

boot 2020” mi umožnil příjemný rozhovor se zakladatelem a architektem podvodní optiky Nauticam. Původním záměrem bylo na stánku Nauticam probrat mé možnosti pro širokoúhlé makro záběry, ale celá diskuze byla zajímavější a pro mě plná nových technických poznatků. Kvalitní mokré předsádky (wet lens) Nauticamu a Inonu nějakou dobu používám a byl jsem velmi překvapen výsledky, ale nevěřil jsem, že v kombinaci těchto „mokrých“ předsádek a technicky “slabších” zoomů s nimi lze dosáhnout lepších výsledků než s kvalitním primárním sklem a velkým dome portem z optického skla. Edward Lai při naší diskuzi asi vytušil, že jsem více technik než fotograf a věnoval mi svůj čas na vysvětlení základních principů návrhu mokrých předsádek Nauticam a zejména nového modelu EMWL.

EMWL Nauticam price

EMWL je unikátní soustava pro makrofotografii, která přináší vlastníkům standardních makrosetů možnost připojení sondy s proměnlivým FOV. To vše s možností až pod vodou na lokalitě měnit optické vlastnosti celé soustavy. Tedy při použití EMWL je čistě na vašem rozhodnutí pod vodou, zda použijete čistý makro port nebo zda připojíte sondu EMWL, použijete prodlouženou či zkrácenou sondu a jaký FOV zvolíte 60°, 100°, 130°. To vše při zachování schopnosti automatického ostření a snížení světelnosti optické soustavy jen o jeden krok tj. nikoliv jako dosud skok na f/14 s unikátní makro sodou Laowa 24mm.

Nauticam EMWL price availability

EMWL se skládá ze tří částí: focusing unit, relay lens a objective lens.

První část EMWL je tzv. „focusing unit“, která zjednodušeně slouží k adaptaci/napojení soustavy EMWL na standardní podvodní set tj. nasazení za makro port konkrétní podvodní soustavy. Focusing unit je to, co zajistí možnost užít EMWL v kombinaci s kamerou různých formátů a dosáhnout tak obdobných výsledků např. FOV (zorný úhel soustavy EMWL je pak shodný jak na cropu i FF senzoru).

Druhou volitelnou součástí je „relay“ část, která umožňuje prodloužení celé soustavy EMWL pro dosažení ideálních pracovních podmínek. Tj. v případě potřeby je možné se dostat na obdobnou pracovní délku jako s dosud unikátní 24mm f/14 Laowa makro sondou. Relay lens prodlužuje soustavu EMWL  o 15cm. V případě pokud „relay lens“ nevložíte mezi „focusing unit“ a „objective lens“, tak bude obraz o 180° otočen (vzhůru nohama).  Moderní kamery a rekordéry však umožňují v reálném čase ve svém nastavení čipem snímaný obraz zrcadlově otočit a tím kompenzovat případné vyjmutí „relay lens“ ze soustavy. Edward nyní pracuje na nové zalomené „angled“ verzi „relay lens“, která umožní ještě komfortnější práci s kamerou a snímání subjektu přímo v rovině se dnem.

Posledním a pravděpodobně nejzajímavějším prvkem jsou pod vodou výměnné „objective lens“.  Aktuálně jsou vyvinuté, otestované a připravené na produkci objective lens umožňující  FOV 60°, 100°, 130°

Nauticam EMWL price availability

V současné době je EMWL kompatibilní s následujícími objektivy:

  • Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
  • Canon EF 100mm f2.8L Macro IS USM
  • Nikkor AF-S VR micro Nikkor 105mm F2.8G IF-ED
  • Nikkor AF-S micro 60mm F2.8G ED lens
  • Olympus M.Zuiko Digital ED 60mm F2.8 Macro
  • Sony FE 90mm F2.8 Macro G OSS

Termín běžné komerční dostupnosti je konec března či začátek dubna 2020 a předběžná cena soustavy (focusing unit, relay lens, 100° objective lens) je stanovena na 3000 dolarů.

Nauticam EMWL price availability

V rámci workshopu „Behind the Mask“ následně proběhlo i oficiální představení EMWL viz video níže.