Wreck Michele – 1.5. 2017


Freediving@Emily (Dugi otok a Kornati)

1.5. 2017 Michele – Vrak lodi Michele je vyhledávanou lokalitou zejména z důvodu jeho velmi snadné dostupnosti. V průběhu hlavní sezóny je prakticky obsypán turisty a množstvím lodí. Loď i vrak jsou poměrně mladé. Malá nákladní loď Osterdeich (původní jméno lodi) byla vyrobena v roce 1962 v německých loděnicích. Základní parametry lodi: délka 76m, šířka 10.1m, DWT: 1218, 500 tun.

Loď se nejprve plavila na severu Evropy a následně dvakrát změnila svého majitele. Nejprve v roce 1973, kdy byla zároveň italským majitelem přejmenována na Michele. Další prodej následoval v roce 1982 opět italskému majiteli, pod který se plavila až do svého uvíznutí na mělkém břehu 11.6. 1983.

Vrak lodi leží na mělkém dně poblíž ostrůvků Mali a Veli Lagan severně nedaleko od majáku Veli Rat na ostrově Dugi otok. Vzhledem k tomu, že loď nasedla v celé délce na mělčinu cca 6m, tak její vyproštění bylo považováno za neospravedlnitelné. Postupem času vrak díky působení přírodních živlů přišel o prakticky veškeré části lodi vyčnívající nad vodní hladinu (včetně superstruktury).

Vrak má ve své vrchní části mnoho poměrně širokých/čistých „freediverských prolézaček“ ve velmi malé hloubce s mnoha možnými únikovými otvory. Některé z nich jsou původní a jiné vytvořila koroze trupu ve spojení s vodním živlem. Koroze a stav vraku představují hlavní nebezpečí při potápění na nádech na tomto vraku. V útrobách vraku některé jeho masivní části již drží spíše silou vůle a vzhledem k malé hloubce vrak velmi výrazně „zpívá“.  Spodní části strojovny již představují významné nebezpečí. Prostor je tam výrazně užší a hrozí zamotání do některého z mnoha kabelů.

Michele je pěkný dostupný vrak, který si užijí i nepotápějící se členové posádky. Zkušenější freediver si při vědomí nebezpečí může velmi pěkně užít dvě vrchní patra vraku. Nižší části vraku vzhledem k jejich stavu nejsou pro freediving vhodné vůbec.  Koroze na vraku postupuje velmi rychle oproti jiným hlubším vrakům a je jen otázkou času, než dojde k hroucení vnitřních prostor.

One thought on “Wreck Michele – 1.5. 2017”

Comments are closed.