freediving croatia susac lighthouse island diving octopus

Sušac 2022 – Story

10.-18.6. 2022 Sušac Island/Lighthouse: Blíží se konec roku 2022 a při obvyklém prosincovém bilancování roku a ohlédnutím za letošními akcemi jsem si uvědomil, že jsem pozapomněl na naší letošní výpravu na ostrov Sušac. Akce to byla prakticky odpočinková a extrémně na pohodu. Tyto vody pro nás nejsou ničím novým a tak relaxace nad i pod hladinou byla hlavní náplní. Tak snad jen zjednodušenou formou „story“ příspěvku vytvořím záznam do pomyslného deníku našich akcí.

Freedive team: Jarda Huňa, Petr Kapoun, Honza Růžička, Honza Krejčík, Radek Strýhal, Jirka Prskavec, Ben Reisner a Honza Kepič

Ve vodách kolem ostrově nás přivítala perfektní viditelnost 30+ metrů. Bohužel s podvodním životem a to zejména z pohledu ryb i langust to bylo výrazně horší než v minulosti. Ovšem jiných živočichů např. žebernatek a tritonek bylo na mělčinách ostrova opravdu mnoho.

Charonia lampas lampas (Mediterranean triton) Tritonka diving freediving croatia susacTritonka Charonia lampas lampas (Mediterranean triton) @ Sušac

žebernatka stlačená comb Jellyfish  Tentaculata Lobata
Leucothea multicornis diving croatia susšac freedivingŽebernatka stlačená Leucothea multicornis @ Sušac

freediver free ardiatic susac lighthouse lastovo diving dive(Free)2diver @ Lighthouse Sušac – to, že momentky bývají zajímavým překvapením se ukázalo i v tomto případě. Poslední den potápění. Slunce pomalinku zapadá za ostrov a poskytuje tak necelou půlhodinku jedinečné atmosféry, na kterou čekám prakticky celý den. Chobotnice na dně odmítá spolupracovat a čeká až na skutečný západ. V ten moment se na hladině objevuje kamarád tak jak ho pán bůh stvořil a s úsměvem na tváři prohazuje „Honzo, udělej mi nějakou fotku!“.  Stalo se a vznikla fotka (Free)2divera.

Na potápění v jeskyních je Sučac opravdu dobrý a prakticky každý výkonnostní stupeň freedivera si může najít tu svou “třídu”, která mu vyhovuje. Nejjednoduší je “Claudia” a asi nejlepší atmosféru freečkování v jeskyních má kompex “Malo jezero”.

Nauticam OM1 OM-D OM-1 Olympus OM systemOM System OM-1 & Housing Nauticam OM1 @ Croatia: Sušac (Claudia)

Hermodice carunculata nerejdka fire worm

Emperor (Hermodice carunculata@ Croatia) – mnohoštětinatec z čeledi Amphinomidae, který je na mělčinách Jadranu prakticky všudypřítomný. Minimálně pohledem shora jej dobře zná každý, kdo se potápí od Jadranu až po Atlantik. Nebývá ovšem až tak obvyklé se mu podívat přímo do „tváře“, tak výše přidávám jeden dokumentační makro snímek „tváře imperátora“ spíše jako zajímavost (via  Olympus 60mm f/2,8 s EMWL 100°). Pokud jste se s hermodicí, která je v našich novinách spíše známá pod přezdívkou „ohnivý červ“, dosud nesetkali, tak níže přikládám i jeden širokoúhlý záběr (via Olympus 12mm f/2).

Hermodice carunculata - mnohoštětinatec z čeledi Amphinomidae

V minulém roce (2021) po deseti letech rekonstrukce Národní muzeum otevíralo stálé zoologické expozice. U vystavených druhů tak vyvstala přirozená potřeba je pojmenovat v rodném jazyce většiny návštěvníků. Jedním z potenciálně problematických exemplářů nemajících české jméno byla právě i Hermodice carunculata. Národní muzeum jako „tradiční“ vydavatel českého názvosloví pojmenoval tento druh jako hermodici ohnivou. Český název tak reflektuje obranu tohoto druhu pomocí lámavých štětinek uvolňujících pálivé toxiny. V případě vyrušení je hermodice schopna ony stětinky vysunout a rozvinout viz foto.

The Eye of Barad dur Susac freediving octopus mordorOctopus vulgaris @ Croatia: Island/Lighthouse Sušac – Oko Mordoru (EMWL + Olympus 60mm  + Olympus E-M1 III)

freediving susacLoligo vulgaris @ Croatia: Island/Lighthouse Sušac – černé divadlo s olihní obecnou (Olympus 8mm f/1,8 + Olympus E-M1 III)

Na závěr přikládám ještě několik ilustrativních “momentek” mobilem ze “suchozemského” průběhu akce: