Freediving – books / knihy (CZ)

Breathing techniques for freediving (EN)

Hodnocení: star-3

Autor: Mana Federico

Popis: Celkem zajímavá kniha, ale prakticky všechny podstatné informace získáte i v knize Equalization for freediving. Kniha je velmi úzce zaměřená a rozebírá dýchací techniky do detailu. Většinu informací využije a uvedená cvičení bude do detailu provádět pravděpodobně pouze ten, kdo se věnuje závodnímu freedivingu. Pro “hobíka” jsou dostatečné informace uvedené v jiných publikacích např. Equalization for freediving či Manual of freediving.


Equalization for freediving (EN)

Hodnocení: star-5

Autor: Mana Federico

Popis: Výborná kniha o vyrovnávání tlaku. Publikace je sice velmi úzce zaměřená, ale na problematiku natolik podstatnou, že v ní naleznou užitečné informace a cvičení jak naprostí začátečníci, tak i zkušenější freediveři dosahující hloubek přes 40m. Equalization for freediving je kniha, s jejíž pomocí je možné naučit se správně vyrovnávat jen prostým samostudiem (kurz vyrovnávání je již třešničkou na pomyslném dortu).


Book-Learn-The-MonofinLearn the monofin (EN)

Hodnocení: star-3

Autoři: Maric Mike, Mazzei Valter, Figini Stefano

Popis: Zajímavá kniha plná cvičení (na suchu i ve vodě) pro zajištění správného stylu plavání/potápění s monoploutví. Kniha je spíše zaměřena na “závodníky” než “hobíky”. Rozhodně se nejedná o publikaci, se kterou se naučíte dobře plavat jen prostým samostudiem a individuálním plaváním v bazénu. Primárním zdrojem informací a zkušeností by měl být v tomto případě znalým trenérem vedený kurz a samostudium této knihy je jakousi pomyslnou třešničkou za absolvovaným kurzem.


Book-Manual-of-FreedivingManual of freediving (EN)

Hodnocení: star-5

Autoři: Pelizzari Umberto, Tovaglieri Stefano

Popis: Pravděpodobně nejucelenější kniha o freedivingu. Publikace na 363 stranách popisuje veškeré aspekty freedivingu a přípravy freedivera. Postupně provádí čtenáře od relaxačních, dýchacích, vyrovnávacích technik až po techniku pohybu pod vodou. Zajímavá jsou v knize popsaná a doporučená cvičení na suchu i pod vodou. Velmi zajímavé jsou pak návody na podvodní hrátky/přípravu v bazénu. Publikace je to opravdu mimořádná a pravděpodobně každý freedivery, který vládne alespoň částečně angličtinou, ji shledá užitečnou.věnováno cca 30 stran.


Book-Potapecska-medicinaPotápěčská medicína

Hodnocení: star-4

Autor: Novomeský František

Popis: Velmi zajímavá kniha věnující se zejména zdravotním aspektům scuba a technického potápění. Druhá kapitola knihy v rozsahu 16 stran popisuje i speciální aspekty nádechového potápění. Freediver samozřejmě najde i ve zbývajících cca 400 stranách zajímavé informace např. kapitola věnující se poškození organismu přímým účinkem tlaku (podtlaková a přetlaková barotraumata) či kapitola věnující se termoregulaci.

Freediving PHOTO & VIDEO