Bellingshausen station polar antarctica

Bellingshausen Station

Lázně / Polární stanice Bellingshausen: Nejsevernější z ruských antarktických stanic, kterou ruští polárníci nazývají lázněmi, se nachází na ostrově krále Jiřího (King George Island viz mapa naší cesty) v souostroví Jižní Shetlandy.

Bellingshausen station polar antarctica Pygoscelis antarcticus

Pro nás to byla první zastávka pro načerpání sil po překonání Drakeova průlivu (Drake Passage) a také první setkání s tučňáky (většinou Pygoscelis antarcticus).  Ruská stanice založená v únoru 1968 bezprostředně sousedí s chilskou stanicí Base Presidente Eduardo Frei Montalva (Frei).

Bellingshausen station antarctica polar freediving

Pokud jde o místní zajímavosti, tak na ostrově se nachází pravoslavný chrám Nejsvětější Trojice a i přes pravidelné bohoslužby se na stanici Bellingshausen odehrál první dokumentovaný pokus o vraždu v Antarktidě.

Bellinghausen polar station antaarctica penguins Pygoscelis antarcticus

Ruský polárník Sergej Savitsky (55) užíval četbu literatury jako prostředek zmírňující tlak krušné antarktické zimy. Ovšem jeho kolega Oleg Beloguzov (52) mu neustále prozrazoval zápletky knih předtím, než je Sergej stihl dočíst. No, a tak jednoho dne (9.10. 2018) po čtyřech letech společného soužití na základně a vyzrazení dalšího konce rozečtené knihy vzal elektrikář Sergej do ruky kuchyňský nůž, který následně skončil v hrudníku trýznitele svářeče Olega Beloguzova. V nemocnici na chilské základně naštěstí zachránili i přes poranění srdce Olegovi život. Soud v Petrohradu nakonec zamítl trestní stíhání vzhledem k jejich vzájemnému usmíření a vzhledem k extrémním podmínkám za nichž k incidentu došlo.

Bellingshausen antarctica polar station