Y-40 The Deep Joy

Y-40 The Deep Joy – 02/2022: Minulý týden jsme strávili čtyři dni v Y-40. V suchých číslech by se pobyt dal shrnout jako 4 dny v Montegrotto, 9 hodin tréninkových session ve vodě, více jak 3 hodiny na dně 1363 testovacích snímků a více jak 800 záblesků. Poslední dva údaje také odrážejí můj primární cíl a tím bylo testování malé univerzální a tím i kompromisní UW fotografické sestavy.

Y-40 The Deep Joy Freediving Apneaman

Voda byla z pohledu tréningu relaxace na hloubkách prakticky ideální. Perfektní teplota a příjemné minerální složení vody jsou parametry, které poskytovaly výborné podmínky pro relaxaci. Subjektivně z pohledu UW fotografie byla minerální voda určitou výzvou, kterou navíc velmi podtrhovala relativně nízká úroveň osvětlení a velmi rozmanité i dynamicky se měnící světelné podmínky. Místy pronikají do vody paprsky slunce a zbarvují vodu od malachitové až po žlutou. Ve stínech přechází malachitová v modrou. Relativně nedostatečné umělé osvětlení se místy barevně přetahuje se sluncem dynamicky měnícím intenzitu díky nízko přecházející oblačnosti. Pokud do našeho světelného mixu přidáme i testování dvou nových blesků Inon Z-330 II, které mají relativně chladné svělo a velmi intenzivně se odrážejí od obložení bazénu, tak máme podmínky pro testování malé sestavy založené na MFT čipu prakticky ideální. Co lepšího si lze pro testování přát než hraniční podmínky, které je taková sestava schopná pojmout. Mnohdy jsem se vydal i za hranice toho, co může MFT s kompromisním 14-42mm f/3,5-5,6 technicky zvládnout a tak z pohledu zkušeností to byla opravdu velmi přínosná akce.

Y-40 The Deep Joy Freediving Apneaman

Y-40 je velmi pěkný bazén plný pěkných atrakcí, ale bohužel pro nás freedivery jsou prakticky všechny prolézačky v podobě umělých jeskyní zapovězeny a to z bezpečnostních důvodů. Tyto bezpečnostní zákazy mi připadaly jako zbytečné díky množství únikových východů, ale to pouze do první sobotní session. V tu chvíli jsem pochopil. Během víkendu se bazén změnil na kotlík plný freediverů a připomínal spíše velmi hustou vařící se „braboračku“ (viz video na konci článku). V jednu chvíli mi to již nedalo a jal jsem se jen pro zajímavost spočítat množství lidí ve vodě. Napočítal jsem 48 freediverů jen ve vodě a u bazénu se pohybovala další více než desítka. To je na tak malou vodní plochu opravdu příliš. Pokud se někdy budete do Y-40 chystat, tak ideálně v týdnu. Protože víkend byl naprostým masakrem.

Y-40 The Deep Joy Freediver Apneaman

Sestava založená na housingu NA-EM1III, WWL-1, 2x Inon Z-330II je z pohledu ergonomie pohybu pod vodou opravdu velmi příjemná a nemá naprosto smyl srovnávat ji z pohledu pohybu/odporu s plnou sestavou založenou na velkém domeportu, plném DSLR housingu a dvou velkých blescích na ramenech vybavenými floaty. Naopak slabinou takové sestavy je kombinace MFT senzoru, málo světelného kompromisního objektivu a velmi nízkého množství světla, které se v daných podmínkách nedalo příliš esteticky kompenzovat zábleskem Inon Z-330. Tím se dostávám k bleskům samotným. Z-330II je z pohledu ergonomie skvělý blesk, ale kvalita jeho záblesků je z mého pohledu nepříjemně daleko od kvality záblesků blesků Ikelite DS-160. Světlo produkované Z-330 je z mého pohledu o dost tvrdší, daleko více bodové a také chladné tj. celkově tedy příliš tvrdě separuje blesky osvětlené popředí od pozadí. Díky tomu se Z-330 pro close-focus wide-angle záběry, kde je vyžadována i nějaká rovnováha s přirozeným světlem scény příliš nehodí a to ani se soft difuzéry. Vhodným doplňkem Z-330II tak pro tento typ záběrů bude pravděpodobně oteplující difuzér (zlepšení barevné teploty), ND filtr (snížení výkonu blesků i pod za 1/64 záblesku), dome difuzér (změkčení a rozprostření světla záblesku). Po taktové zkušenosti jsem je okamžitě objednal a jsou již doma, tak uvidíme třeba po dalším testování v polském Deepspotu. Obecně do podmínek Y-40 by se více hodila sestava založená na fisheye 8mm f/1,8 nebo rectilinear-ním 7-14mm f/2,8.