KAR 147 – Backcountry Skishoes

01/2022 – Východní Krušné hory: Loňská sněhová nadílka mě přinutila hned z kraje roku 2021 pořídit kvalitní sněžnice. Byl jsem s nimi naprosto spokojen, ale drobné sklouznutí při cestách krajinou s těžkým vybavením na zádech by asi nebylo úplně na škodu. Koncem roku 2021 počasí poskytovalo optimistický příslib, že i letošní zima by mohla být, co se týká sněhu velmi pěkná. Na doporučení kamarádů jsem tedy v prosinci pořídil backcountry lyže AOC KAR 147. V mládí porouchané a dodnes kovem vylepšené koleno mě po 27 let až do dnes drželo od lyží raději dále. AOC skishoes ale vlastně ani nejsou lyže a je to něco rychlejšího než sněžnice a pomalejšího než lyže. Sníh zatím máme a letos to vypadá, že jaro přijde dříve a bude asi i teplejší než loni, tak bylo potřeba „krkavčí lyže“ KAR 147 vyzkoušet raději dříve než později … což by za současného trendu mohlo také znamenat až za rok.

Aoc skinbased KAR 147 backcountry

Obavy z rychlosti a „nekontrolovatelnosti“ pohybu po 27 letech se naštěstí nedostavily. Set KAR 147 je do oblastí neupravené sněhové pokrývky opravdu vynikajícím společníkem. Pohyb v zasněženém lese je naprosto pohodlný a výborně kontrolovaný i relativně hustým lesem mimo lesní pěšiny. Během prvního testování bylo na trase několik hlubších koryt potoků, ale ani jedno z nich navzdory strmým břehům nepředstavovalo problém a bylo snadné je velmi rychle a kontrolovaně překonat. No a to i v případě člověka s batohem na zádech, který na lyžích navíc nestál téměř tři dekády. Do terénu jsou ty lyže naprosto dokonalé. Posledních pár kilometrů testovací trasy zpět k automobilu se nacházelo na relativně frekventované „cross-country“ trase a tam se z mého pohledu projevila asi největší „slabina“ KAR 147.  Pohyb po upravené trase (mimo stopu) byl pro mě opravdu nepříjemným zklamáním. Přišel jsem si jako „jelen na ledě“. Lyže mi neustále ubíhaly do stran a pohyb byl velmi náročný. Ovšem jakmile jsem ustoupil několik metrů stranou od trasy do hlubokého sněhu, tak se pohyb stal opět příjemným, kontrolovaným a efektivním. Jako mávnutím kouzelného proutku jsem se najednou s méně než poloviční námahou pohyboval více jak dvojnásobnou rychlostí vpřed.

Závěr: Sice jen po jednom testování, ale skishoes KAR 147 mě celkově velmi potěšily. Přesně to, co jsem chtěl. Na zádech batoh s fototechnikou a na něm připnuté krátké, lehké lyže. Ve chvíli, kdy je terén holou botou díky sněhu obtížně průchodný, tak nasadím KAR 147 na standardní outdoorovou botu a frčím dále. V cílové destinaci pak mohu opět lyže sundat a užít si svobodného pohybu s fotoaparátem v ruce dle potřeby. Snad nám ten sníh ještě letos připadne a nebudeme v březnu běhat po lese jen v košili. Loni to bylo v této časti sezóny již více jak 100km se sněžnicemi a letos to je zatím jen slabých 10km prvního testování KAR 147 v terénu, tak nezbývá než doufat.