Photo Moments 2021

UW photo moments freediving Drobné tradiční “obrázkové” ohlédnutí za sezónou 2021. Výběr čtyř lehce komentovaných fotografických UW momentů a zápis do foto deníčku. Výběr momentů není výběrem nejlepších či nejexotičtějších snímků daného roku, ale snímků, které pro mě osobně představují nějaký zajímavý podvodní moment roku 2021.


Pokémoni – aneb jak jsem byl za blázna. Kamarádi kolem mě plavou a stále nechápavě kroutí hlavou. Co že to tam dole fotím. Vždyť tam nic kromě toho hnusné „křoví“ není. Moment, kdy mě opravdu potěšila flexibilita malé sestavy. Jdete se potápět s ultra širokoúhlou sestavou a narazíte na titěrného tvorečka. Třeba jako zde facelínu putující (Cratena peregrina). Škoda to by chtělo makro. Počkat … tak moment … sundám ještě na dně WWL-1 a nasadím CMC-1 …. jdeme na to.

Cratena peregrina @ Murter/Croatia (FY2021)


Kleště – „Ty máš pěkné kleště. Můžu si tě pohladit!“ Hledal jsem jiného tvora, když jsem narazil na kraba bradavčitého (Eriphia verrucosa). Vyfotil jsem si ho v jeho přirozeném habitatu, ale nebylo mi to dost. Nedbal jsem zlatých pravidel potápění a krab mě zaslouženě potrestal. Rukavici jsem se odvážil sundat až na lodi a nebylo to tak hrozné jak to pocitově bolelo, ale krabí klepeto prošlo skrz nehet a díra uprostřed palce mi pár týdnů připomínala podvodní pravidlo „když to nechceš sníst, tak na to nesahej“.

Eriphia verrucosa @ Gangaro/Croatia (FY2021)


Žabí láska – je každoroční téma našich vod. Vydal jsem se pomoci s vypouštěním rozplavaného plůdku lososa obecného do jinak nepřístupných vod Českého Švýcarska a při té příležitosti jsem si na ramenní popruh připnul i opravdu minimalistickou UW sestavu s rybím okem. Podmínky v Kamenici bohužel neumožňovaly jakoukoliv přijatelnou fotografii, ale za dobrý skutek mě příroda odměnila na cestě zpět. Projíždím kolem malé „louže“ uprostřed modřínového lesa nedaleko domova a vzhledem k tomu, že žabí láska je každoročním tématem našich vod, tak se zkouším zanořit ať domů nepřijedu úplně s prázdnou. Nakonec to nedopadlo úplně zle a fotografie páření ropuch obecných (Bufo bufo) je mi dobrou připomínkou, že i v louži „za barákem“ to může být relativně zajímavé.

Bufo Bufo


Kanicov – po roční přestávce se nám nakonec podařilo letos v září odjet na Illes Medes. No a letošní Medesy byly zatím těmi nejlepšími jaké jsem zažil. Týden plný pěkných zážitků ve velmi dobré společnosti kamarádů. Pod vodou mnoho rozličných „zvířátek“ k focení a také spousta nové UW fototechniky k vyzkoušení. Konečně došlo také na pořádný Kanicov.

Illes Medes freediving grouper