Equipment Q/A (30.8. 2021)

Včerejší příspěvek „utrpěl“ na sociálních sítích za pár hodin 29 komentářů, tak přidávám jen drobné doplnění a pár odpovědí. Ono se fakticky jedná o 4 základní podvodní konfigurace z nichž dvě jsou navíc i přímo pod hladinou dále konfigurovatelné.

Q/A: Odpovědi na tři zajímavé dotazy s lehkým zobecněním/doplněním zveřejním i zde (sám se pozvolna stahuji ze sociálních sítí, tak ať je to dostupné i pro „potápky“, které nejsou na sociálních sítích).

  1. Není toho nějak moc?
  2. Porovnával jsi někdy Nauticam a Ikelite?
  3. Otázka je, jestli plus 50-100% na ceně je vyváženo třeba také 50-100% lepším výkonem?

Q: Není toho nějak moc?

Při troše zjednodušení to vlastně jsou jen obaly na 2 těla (velké a malé) a 4 objektivy. Pod vodou je to vždy na hodně „serepetiček“ a každý objektiv potřebuje své. Pokud bych to měl nějak shrnout, tak vše, co je vidět na obrázku, je o tom, jak dostat pod vodu následující skla: Fisheye 8mm f/1.8 (zelená), širokáč 7-14mm f/2.8 (oranžová), macro 60mm f/2.8 (žlutá) a kompromisní 14-42mm f/3.5-5.6 (červená).

Fixní konfigurace jsou 7-14mm a 8mm fisheye a variabilní konfigurace umožňující změnu i při ponoru pod hladinou jsou 60mm f/2.8 (EMWL 60/100/130 + CMC-1) nebo 14-42mm f/3.5-5.6 (WWL-1 + CMC-1).

Krátký komentář k jednotlivým variantám:

  • (zelená) To rybí oko 8mm f/1.8 je nenahraditelné a pod vodou naprosto super, ale je to rybí oko a tak má i své nevýhody. Zejména pokud Vás subjekt nepustí na pár centimetrů, tak je i velryba na snímači velká jako blecha.
  • (oranžová) Širokáč 7-14mm (ať již ve variantě f/2.8 nebo f/4) je taková podvodní širokáčová univerzální klasika.
  • (žlutá) Makro 60mm je prostě makro. Společně s EMWL to dělá i unikátní širokoúhlé makro a ve spojení s CMC-1 pro změnu  zajímavé super makro.
  • (červená) Tím předchozím by to vše mohlo skončit, ale právě pro příležitosti, kde člověk neví, na co natrefí nebo je hodně prostorově omezen, tak tam nastupuje „low budget“ varianta 14-42mm s WWL-1, kde z univerzálu 14-42mm to WWL vlastně na širším konci udělá malý podvodní ekvivalent 7-14mm navíc se schopností zaostřit na extrémně krátkou vzdálenost. No a pokud do bajonetu místo WWL před 14-42mm dám CMC-1, tak sestava umožní celkem dobré základní makro (+/- náhrada za 60mm macro objektiv). Samozřejmě není to jako 7-14mm a 60mm macro dohromady, ale kompromisně se to za zlomek pořizovací ceny těmto přibližuje. Jediný problém je, že to nemám zatím moc vyzkoušené.

Nauticam WWL-1 EM1III Olympus

No a aby to nebylo jednoduché, tak aktuálně mám malý housing na E-M1III vybaven jen na optické odpalování tj. aktuálně jsem s ním díky jen jednomu RC1 adaptéru schopen odpalovat jen jeden blesk, což právě pro použití s širokáčem/fisheye není ideální a přinese to zpět problém s backscatterem. Proto zvažuju vzít na Medesy obě těla. Na makro je vhodnější malý housing díky tomu, že se dá dát až téměř do roviny s foceným subjektem a se snootem (2x optické rameno) nevadí jen jeden blesk. Bohužel tím jsem si to zrovna na tuto akci trochu zamotal. Druhý odpalovač nebo druhý optický receiver RC1 už nestihne do odjezdu přijít a doma mi to samozřejmě nevadí. Když vím, co jdu fotit, tak si vezmu tu jednu konkrétní sestavu a zbytek nechám doma.

Nauticam EMWL

Na Medesy je to tedy opravdu slušný overkill. Hloupé je to, že bych rád nové vybavení za 2 roky COVIDu porovnal a otestoval ve slané. Illes Medes bude bohužel po letech první akce ve slané s tím, že na dalších (Freediving Catamaran 2021, Socorro, Pantanal atd.) už budu hodně omezen prostorem při dopravě a/nebo pobytu (pobyt na lodi a/nebo doprava letadlem). Třeba to EMWL je naprosto super, ale je to takový speciál ne na každý den. No a WWL-1 je zase takový hodně kompromisní obzvláště s tím objektivem, na kterém to chodí. Za normálních okolností bych se spokojil jen s jednou sestavou či případně dvěma variantami jedné sestavy, ale takhle za účelem otestování, co mi sedne, prostě nevím. Třeba bude do budoucna stačit i univerzální kompromis v podobě „červené“ varianty. Tu odpověď bych chtěl najít právě na Medesách.

Nauticam NA-EM1X vs NA-EM1III Olympus housing OM-D


Q: Porovnával jsi někdy Nauticam a Ikelite ?

Porovnával a musím říci, že subjektivně z mého pohledu porovnání cena/výkon rozhodně není ve prospěch Ikelite a to nejen v ergonomii ovládání. Nic proti Ikelite. Byl to můj první větší housing a obecně je fajn. Focení s housingem Ikelite mi přineslo spoustu zkušeností, radosti i velmi pěkných ocenění.  Ovšem v porovnání s Nauticamem platí „you get what you pay for“. Porovnával jsem UW sety se stejným objektivem a doporučeným dome portem od Ikelite a doporučeným dome portem od Nauticamu. No a byl to pro mne překvapivě opravdu znatelný rozdíl. Ovšem je pravda, že Ikelite doporučuje sestavy spíše na bázi “budget-friendly” a Nauticam doporučuje sestavy prakticky výhradně na bázi “best IQ”. Z pohledu absolutní ceny je samozřejmě Ikelite o dost levnější, ale subjektivně z pohledu cena/přínos (výkon a užitná hodnota) mi přijde o dost lepší Nauticam.

Ikelite housing i s několika porty mám stále doma a půjčuji ho občas kamarádům, kteří si chtějí jen tak něco vyfotit na dovolené. Sám jsem ho použil jen jednou od té doby, co mám Nauticam a zhrozil jsem se. Na lepší se prostě velmi rychle zvyká. Ergonomie ovládání, mlžení/rosení v extrémních podmínkách, ostření přes akrylát, odlesky a překvapivě i odpor ve vodě, která housing ve tvaru kvádru obecně obtéká výrazně hůře, což je znát zejména při rychlém pohybu při freečkování.

Nízká cena je sice super a na spoustu věcí to jistě stačí, ale zpět do housingu Ikelite už asi nepůjdu. Na to jsem příliš starý a čas pod vodou si chci s foťákem užít v „de luxe“ variantě. Třeba levnější malé “MIL” housingy od Nauticamu mají hodně blízko cenou k housingům Ikelite a je pravda, že i na nich je nižší ergonomie použití než na větším “SLR” housingu od Nauticamu. Pro příklad třeba ergonomie ovládání mezi Ikelite 200DLM/B pro EM1III a Nauticam “MIL” housingem NA-EM1III je výrazným kvalitativním skokem ve prospěch Nauticamu. No a tento kvalitativní skok si člověk ještě jednou zopakuje, když jde z “MIL” Nauticamu do “SLR” Nauticam … např. z NA-EM1III na NA-EM1X. Tam je to zase o dost lepší a pohodlnější z pohledu ovládání. Na druhou stranu je pravda, že na housingu Ikelite mě to ovládání samo o sobě nikdy nějak moc netrápilo. Sem tam bylo třeba něco doladit, ale není to nic, s čím by si české ručičky neporadily. Ovšem to platilo jen dokud jsem nepoznal Nauticam. Návrat zpět tak u mě nepřichází do úvahy.

MIlada freediving pike štika

Obzvláště ve vodě u nás, kde je potřeba pro vybalancované světelné podmínky přirozeného a umělého osvětlení reagovat okamžitě. Na Nauticamu nemám problém v průběhu “honění” ryby v 3-4m viditelnosti měnit v závislosti na hlouce, světlu (intenzitě/směru), viditelnosti i blízkosti subjektu rychle parametry jako clonu, čas, iso a intenzitu obou blesků a to aniž bych musel pustit držadla housingu. No a to je něco, co nebylo na Ikelite vůbec myslitelné.


Q: Otázka je, jestli plus 50-100% na ceně je vyváženo třeba také 50-100% lepším výkonem?

Rovnou mohu říci, že obecně to samozřejmě neplatí. Fotku dělá fotograf. Dobrý fotograf udělá výjimečnou fotku bez ohledu na techniku. Já jsem spíše na druhém kvalitativním konci spektra fotografů a jsem spíš technik či podvodní reportér rozhodně více než fotograf. Tedy obecně to vyvážení vyšší ceny neplatí 100%, ale pokud … a to opravdu s velkým „ALE“ a velkým „POKUD“ …  se na to podívám z čistě subjektivního pohledu, kdy jsou kompromisní podmínky (skoro vždy) a je vyžadována rychlá akce (skoro vždy), záběr není možné opakovat (velmi často), tak se to „PRO“ vybavení projevuje opravdu drasticky na počtu “úspěšných” snímků. Samozřejmě, že to tvrzení je subjektivní a také vnímání „úspěšných“ snímků je velmi subjektivní.

V bazénu, v klidu, v ideálních podmínkách a navíc třeba s přístrojem ten rozdíl naprosto nemusí být tak hmatatelný. Tam je na vše dost času a spoustu toho člověk může opakovat a vyladit či ovlivnit. Na druhou stranu v reálu „wildlife“ snímků v kompromisních podmínkách rozbouřeného moře, zamrzlé vodní hladiny, vraku či jeskyně nebo nočního potápění v našich bažinách, tak tam je to “PRO vybavení” oproti jen “dostatečnému vybavení” opravdu hodně, ale sakra hodně znát.

Samozřejmě, že bych si asi vystačil s daleko levnějším housingem i fototechnikou, ale já osobně bych si odnesl vzhledem k mému stylu focení i potápění daleko méně použitelných fotografií a asi by mě to také tolik nebavilo. V případě aktuální výbavy mám jistotu, že prakticky jediným omezením jsem já a moje schopnosti. Technika mě neomezuje. Neexistuje ospravedlnitelná výmluva. Ve mně osobně to podporuje vyšší efektivitu a zájem se učit. Když se něco nepovede, tak za to můžu jenom já a příště to prostě musím udělat lépe.

Medjedina freediving diving cave