Barbora – 20.8. 2021: malý test nožů na freediving

20.8. 2021 – Barbora: Viditelnost na mělčinách se lehce zlepšila. S rostoucí hloubkou se viditelnost zhoršuje (-10m je viditelnost max 1 metr) a výrazně se skokově zlepšuje až s hloubkou 25m (-25m má viditelnost cca 5 metrů). Cílem dnešního potápění bylo reálně otestovat na hloubkách použití a případnou užitečnost či neužitečnost různých typů nožů pro vodní sporty, které se mi časem doma nashromáždily. Celé testování inicioval čerstvý přírůstek v podobě nože Spyderco Siren.

Mares Omer laser mini Spyderco Siren Dragonfly Divemarine
Omer Mini Laser, Mares, Divemarine, Spyderco Siren, Spyderco Dragonfly

Siréna (Spyderco Siren) je zavírací nůž určený ocelí i konstrukcí pro použití na oceánu. Nůž navrhl Lance Clinton, který je profesionálním rybářem-kajakářem. Čepel nože je z prémiové oceli LC200N, která je vysoce korozivzdorná s výtečnou houževnatostí a zároveň velmi dobře drží ostří. Konečně ta správná ocel do slané vody. Dosud to byla u nožů vždy volba mezi ostrostí (retencí ostrosti) nebo korozivzdorností. LC200N nabízí obojí a zároveň umožňuje relativně snadné ostření nože. Střenka nože je z G-10 se speciální protismykovou texturou a má integrovaný back-lock. Siréna se i pod vodou velmi snadno otevírá i zavírá jednou rukou a to i v 5mm neoprenové rukavici.

Spyderco Siren diving

Dnes jsem tedy pro zpestření doplnil standardní „freedive session“ i o test užitečnosti a praktické použitelnosti různých typů nožů na hloubce (5 typů). Tak, aby byl test alespoň částečně realistický, tak jsem si na plato v -22m umístil testovací přípravek vytvořený z 5 smyček z 5mm kotevního lana Mastrant-P a dalších 5 smyček z 3mm paracordu.

Omer Laser mini, mares, divemarine, spyderco siren dragonfly
Omer Mini Laser, Mares, Divemarine, Spyderco Siren, Spyderco Dragonfly

Překvapení v oblasti, který bude nejlepší se nekonalo. Snadnost a ergonomie užití jasně zvýhodňuje řezák. Naprosto nejlépe tedy dle očekávání dopadl řezák Divemarine (ocel neznámá) v těsném závěsu za ním byl nůž Spyderco Siren (ocel LC200N). Siréna sice řezala výrazně lépe než řezák, ale ergonomie a rychlost použití u řezáku je prostě bezkonkurenční. Sirénu je potřeba otevřít i zavřít a vyžaduje daleko větší pozornost i koordinaci pohybu oproti jednoduchému řezáku s hákem, který má navíc bezpečně skryté ostří. Sirénu v použitelnosti/užitečnosti následoval těsně nůž Spyderco Dragonfly 2 Salt (ocel H1), který má výrazně kratší čepel pro vlastní řezání, ale jeho rozměry jsou velmi příjemné a subjektivně se díky kratší čepeli o něco lépe/bezpečněji kontroluje než Siréna.  Vážka díky zvolené oceli H1 oproti LC200N u Sirény bude daleko hůře držet ostří. Ideální by pravděpodobně byla kombinace Vážky s LC200N. Na hranici použitelnosti a z mého pohledu předposlední z pohledu testu užitečnosti byl Omer Mini Laser (ocel AISI 420). Umístění a snadnost vysunutí/zasutí nože jsou jeho nespornou výhodou, ale schopnost překonat 5mm kotvící lano byla těsně před hranicí neschopnosti (proto oněch -22m na nádech, kde freediver snadno pocítí i drobný rozdíl v efektivitě nože). Na naprosto poslední pozici v testu a prakticky ve sféře nepoužitelnosti skončil potápěčský nůž Mares, který si v takových podmínkách dobře poradí s vlascem či opakovaným pilováním se slabším lankem. S nožem Mares (přesný typ nejsem schopen zjistit) jsem nebyl schopen i při opakovaných ponorech na jeden nádech přeřezat 5mm kotvící lano. Zde se hodí poznamenat, že při prvním testovacím ponoru jsem byl schopen úspěšně otestovat řezák, Sirénu a Vážku (přeřezání 3 slabších lan a 3 kotvících lan včetně odepnutí, otevření, zavření a připnutí nožů). Tak snadná byla práce s onou první trojicí. Na Omer Mini Laser jsem potřeboval jeden ponor na obě lana, ale s nožem Mares jsem nebyl schopen kotevní 5mm lano přeřezat ani na třetí opakování. Tedy nakonec ve výsledcích testu přeci jen bylo jedno překvapení a tím byla řezivost a vyšší užitečnost rovných ostří u Sirény (Siren) a Vážky (Dragonfly) pod vodou oproti zubatým ostřím potápěčských nožů. Hodí se poznamenat, že zubatá ostří u Omeru i Maresu jsou taková na první pohled sice agresivní, ale subjektivně působí takovou „levnou nedomyšlenou“ agresivností spíše „jen na oko“. Oba nože mají na zubatých ostřích problém se alespoň trochu rozeběhnout, tak jak je to zvykem u pracovních nožů. Mares i Omer Mini Laser se v zubatém ostří neuvěřitelně „koušou“ do lan při pokusu o řezání tahem. Všechny testové nože mají tovární ostří, se kterým toho moc nenařezaly. Dodatečné naostření by zejména těm levnějším prospělo a zároveň se na ostrostí starších kousků z horší oceli mohla podepsat částečná koroze na ostří. No ale o tom i ten test byl, jak by to dopadlo při továrním ostří.

Spyderco Siren divng knife

Závěrem asi je dobré důvěřovat, ale ještě lepší je prověřovat … pokud nemáte ve výstroji trháček/řezák a vlastně i pokud ho máte, tak si čas od času zkuste čeho je řezák nebo nůž schopen. Pokud je vyroben z oceli označené STAINLESS, tak to znamená, že jen koroduje méně (stain LESS) než běžná uhlíková ocel a koroze se samozřejmě může velmi výrazně po čase projevit na jeho původní ostrosti i když s ním ve vodě nic neřežete a vizuálně nůž vypadá jako nový. Nůž ve vodě jako freediveři až tak často nepotřebujeme. Většinou bývá vhodnější se zklidnit a zkusit se z lana či vlasce vymotat předtím, než se začneme ohánět pod vodou nožem.  Na druhou stranu, když bude nakonec nůž opravdu potřeba, tak musí opravdu rychle a snadno řezat. U mě je to jasné, řezák vede (bezpečné a rychlé i při snížené viditelnosti) a pokud už člověk potřebuje trochu více toho nože (např. na kajaku na obídek či svačinu), tak to bude Siréna (Spyderco Siren).

Spyderco Siren diving knife