Nauticam EM1X vs EM1III

Nauticam NA-EM1X vs NA-EM1III Olympus housing OM-D

17.3. 2021 – NA-EM1X vs NA-EM1III: Dorazil pěkný dáreček na další testování od Nauticamu.  Housing na mé záložní/druhé tělo Olympus OM-D E-M1III je příjemně malý a rozdíl je opravdu znát. Obzvláště pokud se na housing nasadí Olympus 8mm fisheye nebo 60mm makro v kombinaci s EMWL. Kombinace NA-EM1III s EMWL bude o to zajímavější pro focení u dna. Díky absenci integrovaného gripu začíná port objektiv prakticky se základnou housingu tj. focení v rovině dna by mělo být teoreticky pohodlnější a snáze dosažitelné než s EM1X. Bohužel lomený hledáček je pro oba housingy jiný. Existuje sice možnost adaptérem přizpůsobit hledáček z MIL housingu (NA-EM1III) na SLR housing (NA-EM1X), ale já už právě měl onen SLR hledáček, který je z těch dvou ten delší. Včera zaznamenána první aktivita obojživelníků v dostupné lokalitě na Labských pískovcích, tak snad brzo dojde i na nějaké ty praktické ukázky výstupu NA-EM1III + EMWL. Zatím přikládám pár dalších fotografií z prvního porovnání housingů na suchu.

Nauticam NA-EM1X vs NA-EM1III Olympus housing OM-DHousing Nauticam NA-EM1III vs Nauticam NA-EM1X

Nauticam NA-EM1X vs NA-EM1III Olympus housing OM-DPorovnání sestavy s velkým širokoúhlým domeportem (180mm) pro 7-14mm f/2,8 a menším fisheye (140mm) dome portem pro 8mm f/1,8. 180mm port se s NA-EM1X nedotýká stolu a v případě 140mm portu na NA-EM1III dome port přečnívá základnu housingu o několik milimetrů tj.  položený housing se opírá o hranu domeportu.

Nauticam NA-EM1X vs NA-EM1III Olympus housing OM-DÚhlové hledáčky pro oba housingy jsou bohužel rozdílné, což je škoda, protože s bezrcadlovkou člověk využije úhlového hledáčku zejména pro makro a tak by bylo celkem přijatelné hledáček přehazovat.

Nauticam NA-EM1X vs NA-EM1III Olympus housing OM-DPoslední ilustrativní snímek – pohled na housingy shora.

NA-EM1III je výrazně menším housingem se znatelně menší výškou, menší šířkou a znatelně nižšší hmotností.  V mém případě bude následovat odmontování držadel a namontování “hand strap-u” na pravou ruku. NA-EM1III bude chodit pod vodu zejména jako ergonomická varianta “bare bone” sestava bez blesků či maximálně s jedním  na středové kouli v případě užití s EMWL. Celé se to perfektně vede do malého baťužku na záda, což se o plnotučné sestavě EM1X rozhodně nedalo říct.