EMWL – 60°, 100°, 130°

Nauticam EMWL

27.1. 2021 – Milada: Test plného setu EMWL připomínal hodně nepovedený ponor.  Začalo to ponořením do ne zrovna ideální viditelnosti, ale to bylo na Miladě relativně dle očekávání. Následoval chladivý pocit na zádech.  Sakra to je ta stará díra, co jsem chtěl posledně zalepit a dal oblek pořádně před lepením proschnout … no a úspěšně na ni zapomněl.  Sakra blesky nebleskají a samozřejmě na břehu u auta při “předletové kontrole” a testovacím snímku to odpalovalo přesně jak má.  Blesky nejsou a zima je. No nic, tak alespoň vyzkouším, jak se pracuje s plnou sestavou EMWL. Super ergonomie přijatelná. Výměna “objective lens” také OK. Jen bude lepší brát jen dvojici objektivů a ne celou trojici, tak ať je výměna vždy snadná jen jednou rukou (bude pak vždy volný jeden bajonet). Test jesli se dá fotit i bez relay lens, to je ta prodlužovací “trubka”, také proběhl úspěšně. I když zvyknout si na otočený obraz chvilku trvá. Ale … velké ale … problém, který jsem reportoval při úplně prvním testu 29.11. a zdál se původně jako relativně řešitelný se tentokrát ukázal jako fatální.

29.11. 2020: Citlivost na nečistoty uvnitř EMWL … okolní voda se nachází ve 3 místech soustavy tedy mezi: makro portem a focusing unit, focusing unit a relay unit, relay unit a objective lens. Je to daň za modularitu systému přímo pod vodou (od ultra wide přes wide na narrow a super makro). Bublinky vzduchu se snadno odstraní, ale při potápění ze břehu obzvláště v naší sladké vodě je pravděpodobné, že nějaké ty nečistoty si někam uzavřete.

No ukazuje se, že ve sladké vodě tohoto typu a této viditelnosti je obrovský problém s nečistotami uvnitř EMWL. Ve chvíli, kdy složenou sestavu poprvé ponoříte je vše OK i bublinky relativně pěkně uniknou, ale jakmile ji jednou rozděláte ve vodě, kde se vznáší spousta všudypřítomných drobných nečistot, tak máte problém. Přes hodinu jsem se snažil sestavu vyčistit na místech, kde byla lepší viditelnosti, ale vždy jsem jen staré nečistoty vyměnil za nějaké jiné nové.  Lehce frustrovaný jsem ponor raději ukončil.

WTF EMWL

Bohužel tohle je pro mě problém. EMWL jsem si pořizoval zejména z důvodu, že to bude super věc do našich bažin. Dostanu se blízko s ultra širokáčem a eliminuji tak množství nečistot mezi objektivem/portem a foceným subjektem … hmm … to ano a funguje to dobře, ale jakmile se dostanou nečistoty mezi jednotlivé prvky EMWL, tak je konec … jako opravdový konec … najednou máte nečistoty na třech různých místech malého objektivu tj. i okem relativně obtížně viditelná nečistota tvoří buď velký neostrý flek nebo menší, ale dokonale ostrý flek. No a to, že tam ten flek není jen jeden asi nemusím zmiňovat. Řešení?

Snad se bude dát alespoň částečně eliminovat tím, že soustavu nebudu v takové vodě rozbírat tj. flexibilita ve vodě plně drobných nečistot je ta tam a zároveň pro jistu po prvotním zaplavení asi spoje EMWL přetáhnu nějakou páskou (velcro/sucháč nahoře nebo adhezní páskou, co snáší dobře i vodu dole).

No nebyl to úplně nejlepší den … ale mohu říct, že jsem si alespoň zachoval chladnou hlavu … ehmm … tady spíš chladná záda (dělám si uzel na kapesník a zítra budu lepit).