Featured Olympus TG-6 review

Olympus TG-6: Review

Tento malý fotoaparát mi dělá společnost již více jak tři měsíce. Nepoužívám ho příliš často, ale přesto za ty tři měsíce nastalo několik okamžiků, kdy jsem byl rád, že jsem i přes kompromisní kvalitu měl toto zařízení velikosti krabičky cigaret u sebe. Nastal pravděpodobně čas podělit se o pár zkušeností s TG-6 jak ze slané tak i sladké vody.

Olympus TG-6 slunečnice pestrá Lepomis gibbosus
Olympus TG-6: Slunečnice pestrá (Lepomis gibbosus) v lomu Jesenný

Pro objasnění: Svou podvodní sestavu založenou na NA-EM1X nehodlám opustit a jsem s ní velmi spokojen. Olympus TG-6 a Olympus EM1 (X/III) je něco, co se porovnávat sice dá, ale takové porovnání zcela ztrácí smysl. Jsou to naprosto rozdílné přístroje s cílem naplnit naprosto rozdílné cíle. Olympus TG-6 je pravděpodobně tím nejlepším, co si dnes můžete vzít na aktivní dovolenou v blízkosti vody, pokud je vaším cílem jen tak nějak lehce fotograficky zdokumentovat svět na vodní hladině či pod ní a nechcete se zatěžovat s „velkou“ kamerou. Právě proto TG-6 doplnil mou stávající excelentní dvojici aparátů Olympus EM1X a EM1III. Velký bratr EM1X má jen samá plus a jednu jedinou nevýhodu, že je to relativně velké zařízení a jeho velikost se přirozeně násobí použitím podvodního housingu (krytu pod vodu).  EM1III je již zařízení příjemné velikosti, které pro většinu běžných uživatelů až na několik drobností poskytuje kvalitu EM1X ve výrazně menším těle.

Olympus TG-6
Olympus TG-6: Aktivní odpočinek na vodní ploše jezera Milada a TG-6

Olympus TG-6 je zařízením velikosti krabičky cigaret, které až do hloubky 15m nepotřebuje pod vodou žádné ochranné pouzdro. K tomuto přístroji existuje spousta příslušenství včetně UW housingu, který umožňuje potopení do větších hloubek než jen původních 15m holého přístroje, ale tím přístroj přestává být krabičkou od cigaret a začíná se ztrácet jeho hlavní výhoda „je to malé a člověk to může mít v kapse“.

Olympus TG-6 jezero Barbora
Olympus TG-6: Zatopený les na jezeře Barbora

Následující text popisuje mou osobní zkušenost, můj subjektivní názor a tři z mého pohledu největší výhody takového zařízení. Přístroj jsem koupil za plnou maloobchodní cenu v květnu 2020. Zkušenosti ostatních mohou být odlišné. Začneme největší předností tohoto přístroje:


Přednost #1

Je to malé, nenáročné a dá se tím fotit na mělčinách pod hladinou.

Každý, kdo někdy fotil „plnotučnou“ fotografickou podvodní sestavou, tak zcela jistě chápe, co slovo „plnotučné“ znamená z pohledu velikosti, odporu při pohybu ve vodním prostředí a objemnosti i hmotnosti na suchu. V případě TG-6 se jedná o „nízkotučnou“ malou levnou nenáročnou a lehkou „krabičku cigaret“. Zařízení, které můžete mít neustále u sebe a jeho přítomnost v kapse či batohu vás nikterak neomezuje ani neobtěžuje. Samozřejmě malé rozměry přinášejí také omezení znamenající malý čip (vyšší šum při vyšších citlivostech) a malé rozměry typicky také znamenají, že k zařízení nechcete připojovat další zařízení jako externí UW blesk. Připojením externího blesku se totiž velmi rychle ztrácí hlavní výhoda takového zařízení a to, že se jedná velmi malý kompaktní celek velikosti krabičky cigaret. Výrobce na toto pomyslel a TG-6 má pouhých 12 Mpx zatímco o dvě generace starší TG-4 měl shodné fyzické rozměry čipu, ale disponoval 16 MPx. Proč má TG-6 méně pixelů než jeho starší bratr? Protože počet pixelů opravdu není to hlavní. Pod vodou je relativně málo světla a tak lepší výsledek přináší sice menší počet pixelů, ale zato větších tj. citlivějších a zařízení produkuje dokumentačně použitelné fotografie i při vyšších hodnotách ISO. 

Olympus TG-6 jezero Barbora
Olympus TG-6: Dokumentace tréninku na bojce (jezero Barbora)

Přednost #2

Ono to umí zároveň širokoúhlé záběry, makro a supermakro!

Širokoúhlé záběry tvoří u typického podvodního fotografa pravděpodobně většinu jeho fotografického portfolia a zde TG-6 žádným výrazným způsobem neexceluje. Naprosto odlišná je ovšem situace v případě makro záběrů či dokonce supermakro záběrů. To co přístroj nabízí v oblasti záznamů miniaturních živočichů pod vodou je naprosto výjimečné. Stále samozřejmě platí, že celková kvalita výstupu je shora omezena možností čipu, ale makro TG-6 opravdu jde a takzvaný “microscope” mód TG-6 je v kombinaci s malou velikostí celého přístoje a zejména s difuserem blesku FD-1 až zázračným zařízením. Mou “velkou” podvodní sestavu pro focení supermakro přítel identifikoval jako “to je ta věc, co vypadá jako rozbitý terminátor” se s TG-6 + FD-1  velikostí nedá srovnávat, ale výsledků dosahuji u obou obdobných. Právě díky snadné manipulaci je TG-6 mou volbou pro makro na nádech na mělčinách.

Olympus TG-6: Nereidka (Hermodice carunculata) se na Jadranu vyskutje v obrovském množství.
Olympus TG-6: Nereidka (Hermodice carunculata) se na Jadranu vyskytuje v obrovském množství.

Tento malý přístroj nabízí velkou variabilitu možných záběrů a níže je možné nahlédnout na 3 různé úhly záběru prostřednicvím TG-6 (Slávička mnohotvárná / Dreissena polymorpha na jezeře Barbora):

Z mého pohledu je další obrovskou výhodou to, že takové záběry lze v korytech mělkých řek pořizovat i takřka suchou nohou. V případě velmi mělkých vod lze navíc užít i živého náhledu a ovládání mobilním telefonem (viz TG-6 preview).

Olympus TG-6
Olympus TG-6: Focení pulců ze břehu (lom Mikulášovice)

Přednost #3

Cena! Zařízení i příslušenství je opravdu velmi levné na poměry běžné v UW fotografii.

V UW fotografii opravdu platí, že cena vlastního fotoaparátu je vůči ostatnímu příslušenství typicky až téměř zanedbatelná. Dostat DSLR či bezzrcadlovku pod vodu a vybavit sestavu pro focení rozdílných záběrů od fisheye po makro je prakticky vždy velmi nákladná záležitost, kde základní jednotkou ceny nejsou tisíce či desetitisíce, ale cenu je vhodnější počítat v  jednotkách jako jsou “cihly zlata” nebo “automobily střední třídy”. Zde opět exceluje Olympus TG-6 se svou cenou a cenou případného příslušenství. Rozšíření fotoaparátu na základní setavu pro focení od fisheye (FCON-T02) po supermakro (FD-1) se pohybuje v jednotkách tisíc. Pokud by nedostačovalo oněch základních 15m maximální hloubky samotného přístroje, tak podvodní housing (PT-059) umožňující ponoření do 45m  je opravdu velmi levný (zlomek ceny standardních UW housingů).  Ovšem v každém případě je nezbytné podotknout, že s větší hloubkou a podvodním housingem přichází přístroj o své základní výhody tj.  přestává to být malé, kompaktní  a levné (hloubka = méně světla = potřeba externího blesku).

Olympus TG-6 jezero Milada
Olympus TG-6: Sluneční paprsky na jezeře Milada

Další testovací snímky pro ilustraci

Ilustrativní testovací snímky pořízené Olympusem TG-6 v rozdílných prostředích ze břehů, půlených záběrů, sladkovodních jezer, zahradních jezírek až po moře. V rámci testování jsem se na lehký nátlak přítele poprvé a asi také nejspíše naposledy potápěl i v mělkém zahradním jezírku s jesetery.  Nejhlubší ponory s TG-6 se pohybovaly jen na hranici 10m (bezpečnostní rezerva a snižující se množství světla).

Veškeré v článku publikované fotografie byly pořízeny Olympusem TG-6 maximálně s použití následujícího příslušenství FCON-T02 (fisheye předsádka) a nebo FD-1 (difuser interního blesku). Úpravy fotografií byly realizovány pouze na úrovni základního vyvolání z RAWu (tj. úroveň křivky bez jakékoliv technické retuše).

Jan Kepič – 28.8. 2020