Illes Medes Freediving Medes Islands 2018

Illes Medes / Medes Islands

Illes Medes / Medes Islands je skupina sedmi španělských ostrovů nacházejících se cca 700m od přímořského letoviska L’Estartit na břehu Středozemního moře nedaleko hranic s Francií. Vody okolo ostrovů jsou krásnou ukázkou, jak by mohlo Středozemní moře vypadat, pokud by se významným způsobem omezil rybolov. Illes Medes je přírodní rezervací s přísným omezením rybolovu u ostrovů a omezením komerčního rybolovu v blízkém okolí.

Na Medesách neexistuje špatná lokalita. Vodami mezi jednotlivými ostrovy se prohání hejna sardinek. Tyto rychle se proměňující mraky a tornáda malých ryb narušují výpady barakud, které vyrážejí ze svého hejna čítajícího stovky barakud. Barakudy přísně kopírují proměnlivé oblaky sardinek.  Kde jsou hejna sardinek, tam je i hejno barakud. Dále a hlouběji za hejnem barakud se synchronizovaně pohybuje několik desítek krásně vzrostlých kranasů. U dna se doslova „tísní“ mnoho vzrostlých kaniců a ve větších hloubkách rejnoci. Tak toto je Středozemní moře našich dědů a kéž by zase jednou bylo Středozemním mořem našich vnuků.

Před rokem, když mě Michal Černý pozval na Medesy 2018, jsem nečekal, že to bude takové. Vody kolem ostrovů mé očekávání nejen naplnily, ale dokonce významně překonaly. Pobřeží je v okolí L’Estartitu pro freediving mírně problematické. Jih to je sáhodlouhá písečná poušť. Severní pobřeží se dá naopak přirovnat k těm nejhezčím a odlehlejším místům Jadranu (jako Sušac, Lastovo nebo Palagruža). Významným omezením pro potápění u pobřeží je, že máte pouze jednu jedinou možnost a pokud je moře v té oblasti trochu bouřlivější, tak se freedivingem na pobřeží příliš nepotěšíte.  Bohužel to postihlo i nás, ale chtěli jsme si to předposlední den vyzkoušet, tak jsme si „užili“ nepěkných 6 hodin v rozbouřeném moři, které u nás následně vyvolaly denní pauzu. Naštěstí se jednalo o předposlední den a tak lenošení poslední den u bazénu a na pláži nám příliš nevadilo. Tak dlouho se jezdíme potápět na ostrovy, že jsme si již podvědomě neuvědomovali toto omezení. Na ostrově pokud je moře na jedné straně více než neklidné, tak vyrazíte na závětrné místo a vždy se podaří nalézt nějaké klidné nebo alespoň klidnější místo.

[wpgmza id=”30″]

 

Naprosto odlišný zážitek oproti freedivingu podél pobřeží, který nedopadl zrovna nejlépe,  si přivážíme z potápění s dive centrem La Sirena přímo na ostrovech. Přesto že jsme byli jen 2 freediveři ve skupině téměř 30 scuba potápěčů, tak se nám dostalo velmi dobrého přijetí, pochopení i péče. „Dive time“ na ostrovech je limitován na maximálně 1 hodinu a to je ale na náš způsob hobby freedivingu zatraceně málo. Bohužel pohyb potápěčů kolem ostrova je regulován a přísně kontrolován. Personál dive centra La Sirena nám vyšel vstříc a umožnil nám vynechávat mini brífinky na lodi a základní informace o aktuální situaci i lokalitě jsme dostali během plavby. S následným „vypuštěním“ freediverů do vody ihned po příjezdu a nalodění těsně před odjezdem jsme se dostali zhruba na 90 minut čistého času ve vodě v ekvivalentu jednoho „scuba ponoru“ navíc ještě za 2/3 cenu oproti zbytku skupiny. S výjimkou posledních dvou dnů jsme tedy realizovali 2 výjezdy lodí na ostrovy denně typicky 9:30 a 16:30, což se ukázalo jako dostatečné k ukojení našich choutek.

První den nás trochu překvapil „těžký život skubáka“ a sami jsme si prakticky ověřili, že 2 ponory na scuba jsou v takových místech rozumným maximem, co může člověk dlouhodobě zvládnout. Vypravit se do dive centra s kamerou. Následně vlastní „cajky“ přeložit z naší koje v dive centru na malý náklaďáček. Přejít do přístavu k lodi a po příjezdu náklaďáčku vyskládat materiál do lodi. Přeplavba lodí na lokalitu a nastrojení. Brífink a následné postupné vypouštění scuba potápěčů. No a po hodinovém potápění celé v opačném pořadí ještě jednou. Lodí do přístavu.  Z lodi na náklaďák. Přechod do dive centra. Z náklaďáku do kóje. Z dive centra do hotelu. Zbývá čas na osprchování a jídlo v hotelu a už můžete vyrážet na další ponor. Mají to kamarádi a kamarádky od bublinek těžký a první den byl pro nás tak trochu šok i přesto, že oba máme za sebou základní certifikace na scuba. Free je prostě free se vším všudy. Vše má své výhody a nevýhody. Největší nevýhodou freedivingu, kterou jsem pociťoval na Illes Medes byla kombinace relativně krátkého času v lokalitě s kombinací povahy kaniců při jejich focení. Pěkně vyfoceného kanice nemám vlastně ani jednoho a to i přesto, že u dna většinou vidíte hned 3 najednou. Kanic chce svůj čas a toho se nám nedostávalo pořádně jsme se nerozdýchávali a pod hladinou kanic toleruje jen velmi pomalé pohyby a delší čas, kdy se po stydlivém prvním kontaktu zanedlouho vrací zpět na vás podívat. Kombinace velkého setu kamery, světel, blesků s krátkým časem na lokalitě a stydlivým úvodním chováním kaniců ve mně vzbuzoval částečnou závist nemuset se vracet tak často a rychle zpět pro vzduch na hladinu. Tam to měli kamarádi od bublinek o dost lepší. Frekvence a rychlost pohybu různých menších či větších motorových plavidel je další nevýhodou pro freediving a bez signalizační bóje dostává freediving v těchto místech opravdu nádech adrenalinového sportu … neustále nad vámi přejíždí motorové čluny.

Super akce a děkuji Michalovi Černému za pozvání, výběr skvělé party opravdu pohodových potápníků a organizaci, tak pěkného potápěčského výletu.