freediving hemmoor kreidesee PKW rampe

Hemmoor / Kreidesee 4.7.-8.7. 2018

Hemmoor / Kreidesee patří mezi nejlepší sladkovodní lokality Evropy. Tato lokalita se nachází nedaleko místa, kde ústí řeka Labe do Severního moře. Kreidesee je zatopený křídový lom s naprosto excelentní viditelností dosahující 25m. Pozor viditelnost se rychle zhoršuje s počtem potápečů na lokalitě a o víkendech bývá lokalita až nepříjemně zaplněna. Nečistoty sedají typicky 2 dny a proto je z pohledu maximální viditelnosti nejvhodnějším dnem na návštěvu čtvrtek (tak to doporučuje i provozovatel báze).

Hemmoor Kreidesee Freediving

Lokalita má velmi pěkné “suché” zázemí a okolí, ale samozřejmě to nejzajímavější se ukrývá pod vodní hladinou. Nejprve přikládám pár ilustrativních fotografií, které nenašly “své místo” v samostatné galerii.

Vzhledem k časnému příjezdu v průběhu středy se nám podařilo zabrat v kempu krásné místo nedaleko základny a vstupů do vody. Kemp se v pátek odpoledne naplnil k prasknutí a tedy nelze doporučit příjezd čistě na víkend (zejména o prázdninách).

Mou osobní základnou byl nový prostorný stan Coleman Cortes Octagon 8 (viz snímek níže uprostřed), který sloužil nejen k přespání, ale také jako komfortní nabíjecí a servisní středisko pro mou techniku. Stan se naprosto osvědčil a mohu jej vřele doporučit.

Postupně se přesouváme k tomu nejzajímavějšímu, co lokalita nabízí a to k jednotlivým podvodním atrakcím, kterých je na lokalitě 41. Níže vybírám některé z nich, které upoutaly během 4 denní návštěvy mou pozornost.

#41 – Chinesisches Tor / Čínská brána (3m)

Kreidesee Hemmoor Gateway

Pomyslná hlavní vstupní brána pro potápění na Kreidesee (při vstupu E1).  Na pravé straně se nachází velmi pěkný zatopený les a na levé straně je skupina výcvikových plošin 3m a 4,5m.

#33 – Weißer Hai freischwebend / Maketa žraloka (10 m)

Hemmoor Kreidesee Shark
Maketa se nachází v hloubce 10m nedaleko rybích sádek.

#37 – Flieger / Piper 601 (10m)

Potopený P601 se nachází nedaleko vstupu E0 (molo) v hloubce cca 10m a vzhledem k tomu, že je zavěšen ve volném prostoru, tak se kolem něj drží dobrá viditelnosti i o víkendech, kdy je celá lokalita Kreidesee masivně navštěvována (na víkendy se na Kreidesee běžně sjíždějí potápěči z okruhu cca 1000 km).

#10 – Rüttler, Brücke, Lkw / Náklaďák na rampě (20-32m)

Potopený LKW (nákladní vůz) se nachází naproti vstupu E3 v hloubce cca 20m na rampě, která končí v 32m.

#N/A – Malý keson (2x)

Hemmoor Kreidesee scuba group - freediving
Přikládám i foto “scuba teamu” OK Divers okem freedivera.

Plus pár fotografií ryb.

Hemmoor Kreidesee Fish Freediving
Lokalita není příliš vhodná k pozorování ryb. Během nočního freedivingu se bližší kontakt s několika jedinci nakonec podařil.

#5 – Segelboot (12m)

Tato menší plachetnice se nachází v hloubce 12m nedaleko vstupu E1. Na lokalitě jsou ještě další vraky lodí a to velká plachetnice viz #18 plus několik metrů od ní vrak motorové lodi (viz nahoře nezařazené fotografie).

#15 – Blauer u. weißer PKW (20m)

Osobní automobily – podvodní atrakce č. 15 z 41. “Blauer u. weißer PKW” se nacházejí v hloubce 20m u vstupu E4-A.

#N/A – PKW (nedaleko E4-B)

Osobní automobil nacházející na mělčině nedaleko vstupu E4-B.

#18 – Segelyacht „Hemmoor“ / Plachetnice Hemmoor (17m)

Segelyacht “Hemmoor” – podvodní atrakce č. 18 z 41. Potopené lodě jsou na Kreidesee tři a dvě z toho jsou plachetnice. Větší z potopených plachetnic pojmenovaná “Hemmoor” se nachází v hloubce 17m nedaleko od vstupu E4-B.

#17 – Wohnwagen / Karavan (26m)

Potopený Wohnwagen (karavan) nedaleko vstupu E4-B v hloubce 26m. Naše skupina (scuba a freedive) se potkávala nejen u karavanů v kempu, ale také u karavanu pod vodou. Kousek za tímto karavanem se nachází ještě druhý karavan, který je již částečně rozpadlý a to v hloubce 40m.

Díky OK Divers za pozvání na úžasnou akci a za dokonalou organizaci i společnost na cestě.

Doporučuji ještě navštivit nedaleké muzeum U-Bootu v přístavním městě Bremerhaven.

Jan Kepič – 10.7. 2018