Velká Amerika

[ VIDEO ] – [ FOTO ] – [ MAP ]

Veškeré příspěvky k lokalitě Velká Amerika: all posts (veškeré příspěvky)

„Český Grand Canyon“ je bývalým vápencovým lomem. Velká Amerika se do krajiny Českého krasu zařezává do hloubky 80m a to v délce lehce překračující 750m. Nejhlubší místa lomu jsou zatopena vodou a došlo tak vytvoření dvou nyní již hladinou spojených antropogenních jezer o hloubce 10 a 11m. Scenérie lomu umí být opravdu nádherná a tak tato lokace přitahuje české i zahraniční filmaře (např. natáčení seriálu Britannia a filmů Akumulátor, Limonádový Joe, Malá mořská víla). Natáčení historického TV seriálu Britannia v roce 2016 přineslo Velké Americe nejen dřevěný most vedoucí napříč Amerikou, ale také zkvalitnění příjezdové cesty, která je již relativně dobře sjízdná i pro standardní silniční vozy bez pohonu 4×4. Přístup do lomu je v současné době možný výhradně prostřednictvím 130m dlouhého tunelu, který je po většinu roku uzavřen. Několikrát do roka se lom otevírá potápěčům. Většinou se jedná o téměř „nahodilé“ pořádání potápěčské akce a pravidelně se lom otevírá v prosinci, kdy potápění na Velké Americe organizují potápěči z nedalekého Berouna.


Video:

Z pohledu freedivera není vlastní potápění na Velké Americe ničím speciální. Atmosféra místa je nad vodou mnohdy dech beroucí, ale život pod vodou odpovídá velikosti a hloubce vodní plochy. Na místě je mnoho drobných ryb a z větších stojí za zmínku pouze amuři. Menších podvodních atrakcí je na lokalitě několik a mezi nejzajímavější patří dva zvony/kesony (viz video). Malý keson a mikro-keson tvořený malou polykarbonátovou polokoulí. Za další podvodní atrakce lze považovat různě pohozené obří pneumatiky, které lze proplavávat a také kostru oblečenou do pruhovaného „mundůru“.  Vzhledem k poslední zmiňované „atrakci“ lze jen podotknout, že v bezprostřední blízkosti lomu Velká Amerika jsou ještě dva další lomy Mexiko a vzdálenější Malá Amerika. Právě Mexiko bylo trestaneckým lomem, ve kterém v letech 1949-1953 trpělo kolem 2000 převážně politických vězňů a tak s „českým Grand Canyon-em“ bezprostředně sousedí „český Mauthausen“.


Foto:

Viditelnost na lokalitě Velká Amerika bývá většinou výrazně lepší než taková, která by odpovídala takto malé sladkovodní ploše. V prosinci typicky bývá viditelnost kolem 10m a naopak na přelomu jara/léta bývá slabší 3-5m. Na dně mělkých jezer je jemný sediment a voda se relativně rychle zakaluje. Pří větší potápěčské akci počítejte s horší viditelnosti.

freediving Amerika


Mapa:

[wpgmza id=”15″]

Freediving PHOTO & VIDEO