Borek

Borek

[ FOTO ] – [ MAP ]

Veškeré příspěvky k lokalitě Borek (lom Borek): all posts (veškeré příspěvky)

Lom Borek je nádherná lokalita. Viditelnost zde v průběhu roku, tak jak je v našich vodách běžné, kolísá od velmi špatné až po naprosto excelentní. Dle provozovatele se v průměru drží na pěkných cca 5m. Obzvláště v pozdním létě je viditelnost na lokalitě reportována jako sice slabší, ale často v daném čase výrazně lepší než na ostatních lokalitách v Čechách.

Atrakce nejsou vyvázané mezi sebou vzájemně, což nám jako freediverům příliš nevadí. Bohužel nejsou vyvázané ani na hladinu, což je pro orientaci při freedivingu již horší. Nadprůměrná viditelnost a relativně „pravidelně geometricky“ tvarované dno usnadňují základní orientaci. Stěny jsou relativně strmé, ale na lokalitě jsou nebezpečná místa s převisy.

Nebezpečí (viz červená místa na mapě):

  • Nestoupejte přímo podél stěn a pozor dejte zejména ve východním rohu podél stěny z 30m do 20m je zde nebezpečný převis.
  • Dalším potenciálně nebezpečné místo je ihned po vstupu za bránou v pravo. Nad hladinou se tam nachází několik větších balvanů/bloků, které se časem jistě uvolní.
  • Očekávejte viditelnost kolem spodního patra lomu typicky výrazně horší než u hladiny. Zejména pozor kolem autobusu, kde může být viditelnost i výrazně horší (aktivita potápěčů + podmínky na lomu).

Zajímavá místa pro pozorování živočichů:

  • Jihozápadní terasa (případně také krátká severní terasa)
  • Laguna na východní straně
  • Zatopený les na jihu

Upozornění: Mimo sezónu a v sezóně mimo So-Ne je navštěva možná pouze po dohodě s provozovatelem lomu. Lom je jinak uzavřený a potápění zakázáno. Po vyřízení patřičných formalit v Golčově Jeníkově obdržítě klíč k závoře a bude Vám tak umožněn vjezd na lokalitu.


Foto:


MAP:

Get Directions

show options hide options

Freediving PHOTO & VIDEO