Freediving Lastovo

Lastovo – Nature Park

Veškeré příspěvky k lokalitě Lastovo: all posts (veškeré příspěvky)

Přírodní park Lastovo se skládá z 44 ostrovů, ostrůvků a útesů. Lastovo a Sušac jsou největší ostrovy tohoto přírodního parku. Oba tyto ostrovy jsme navštívili za posledních 10 let několikrát (Sušac 2x, Lastovo 5x) a subjektivně z pohledu podvodních krás opravdu patří mezi to nejlepší, co může Jadran freediverům nabídnout. Velké množství vodních živočichů (obdobné množství živočichů lze nalézt na Jadranu snad pouze v přírodním parku Telaščica), krásné podvodní jeskyně, prolézačky, slaná „jezera“, chráněné vraky a minimum turistů. Na ostrově Sušac budete dokonce pravděpodobně jedinými turisty a počet osob na ostrově se vaším příjezdem několikanásobně zvýší. Na hlavních ostrovech Lastovo i Sušac je možné pronajmout si apartmán přímo na majáku, což dále zvyšuje atraktivitu i romantiku těchto míst (viz Plovput – správce námořní dopravní cesty).

Jeskyně, jeskyňky, kaverny a prolézačky to je nedílná součást Jadranu. Ostrov Lastovo i Sušac mají subjektivně ty nejlepší z nich. Uvedeme si jen dva příklady pro každý z hlavních ostrovů.

UW jeskyně Lastovo (2 příklady):

  • Medjedina – pokud nedisponujete člunem, tak je obtížněji dosažitelná, ale rozhodně stojí za návštěvu. Plavali jsme několik km od majáku k jeskyni, ale opravdu to stálo za to. Tato jeskyně je subjektivně nejlepší jeskyní pro freediving na Jadranu. Užijí si ji začátečníci i zkušení freediveři. Malá hloubka, magická atmosféra, dva vnitřní dómy s přívodem čerstvého vzduchu, kolonie netopýrů, několik různých vchodů a prolézaček.
  • Malá Medjedina – snadno dosažitelná (několik málo kroků od příjezdové cesty), mělká „jeskyňka“ s nádhernou atmosférou. Lokalita si nachází přímo pod majákem Stuga.

UW jeskyně Sušac (2 příklady):

  • Malo jezero – krásné slané jezero propojené několika vstupy s mořem, které lze velmi pravdivě nazvat „chorvatským Cenotem“ obrazově viz konec videa z roku 2015, kde malé jezero začíná v čase 6:02. Lokalita je obtížně dostupná pokud nedisponujete člunem, ale patří mezi nejlepší freediverské lokality na Jadranu. Vstup do malého jezera nelze doporučit naprostým začátečníkům a je v tomto ohledu bezpečnější mít již před návštěvou nějaké zkušenosti s potápěním v uzavřeném prostoru.
  • „Claudia“ – mikro obdoba slaného „malého jezera“ s krásnou atmosférou a perfektní dosažitelností jak ze břehu, tak i z moře (viz video z roku 2015). Lokalita se nachází přímo pod majákem Sušac.

Ostrov Lastovo nabízí také spoustu zajímavostí i nad hladinou. Velmi pěkné je například historické centrum města Lastovo s křivolakými uličkami a strmými schodišti. Dalším velmi pěkným místem je jeskyně Rača dlouhá 70m, která se nachází na vrcholu jednoho z kopců nedaleko majáku Struga.

Nezanedbatelnou výhodou ostrova Lastovo je možnost cestovat až na maják Struga vlastním automobilem. Doplňování zásob je možné v několika obchodech ve městech Ubli a Lastovo.

Lastovo 2017 - trip map
Lastovo 2017 – mapa výletů

Přejezdy automobilem s plnou výbavou do Pasaduru, Ubli, Lastova či k lokalitě Barje jsou tak velmi jednoduché a komfortní (viz obrázek: žlutá – automobil, modrá – pěšky, červená – plavání).


Mapa:

[wpgmza id=”22″]

 

17.6. 2017 – Jan Kepič / ApneaSite

Freediving PHOTO & VIDEO